reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Yerli otomobil için yeni hamle; Otomotiv Destek Programı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan “Otomotiv Destek Programı” sayesinde piyasaya çıkmaya hazırlanan yerli otomobil ile birlikte birçok teknolojik parça üretimi de yapılacak.

Geçtiğimiz günlerde TBBM Başkanlığı’na sunulan ve 2019-2023 yıllarını içeren kalkınma planı otomotiv sektörü için de oldukça önemli başlıklar taşıyor. Buna göre Türkiye’de üretimi arttırmak, rekabeti geliştirmek ve teknolojik atılımları hızlandırmak için ”Otomotiv Destek Programı” hayata geçirilecek. Program sayesinde batarya, yakıt hücresi, sensörler gibi parçaları üretenlere teşvik sağlanacak. Ayrıca proje kapsamında gerekli iş gücünün de yetiştirilmesi hedefleniyor. Otomotiv sanayisinin gelişmiş olduğu İstanbul, Bursa, Sakarya gibi illerde otomotiv endüstri meslek liselerinin ve yüksekokulların sayısı artırılacak. Yerli üretim olan parçalara yatırımlar eskisine göre daha fazla olacak. Yurt içinde üretilen elektrikli otobüslerin kullanımı yaygınlaştırılacak. Otomotiv sektörü için ihracatın arttırılması için gerekli çalışmalar yapılacak. Küresel gelişmeler yakından takip edilerek sektörün geride kalmaması için atılımlar yapılacak. Tüm bu gelişmeler ışığında yerli otomobil için dışa bağlılığın da minimuma indirilmesi hedefleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil hakkında Bakan Varank da açıklama yapmıştı

Bakan Varank detaylı açıklamalarında; “TOBB ve beş babayiğit, yerli otomobil için bir araya gelmişti. Bu firmaların bir iş planı var. Buna göre bu senenin sonunda, bir ön prototip ortaya çıkacak. Test süreçlerinden sonra da üretilebilir bir model haline dönüşecek. Daha sonra yatırımlarla 2022 yılında inşallah biz yerli otomobilimizi yollarda göreceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımıza yaptığımız sunumda da bu iş planını konuştuk. Proje şu anda kendi takvimine göre ilerliyor. Önemli bir gecikme yok. Aracın mühendislik tasarımına başlandı. Cumhurbaşkanımıza bu çalışmalardan örnekler de gösterildi. Şu an üç boyutlu çizimler yapılıyor. Kaynak anlamında bir sıkıntı yok, şu an itibariyle bir yabancı kaynak arayışı da bulunmuyor. Firmalar taahhütlerini yerine getiriyor, biz de devlet olarak projeye verdiğimiz teşviklerden faydalanacakları şekilde çalışmalarımızı yapıyoruz.” diyerek halihazırda 50 kişilik teknik ebin bulunduğunu rakamın kısa sürede 300’e çıkacağını ifade etti.

İlginizi çekebilir

SW gövdede performans keyfi; Mercedes-AMG CLA 45 Shooting Brake