reklamı kapat

POPÜLER

TOSEF kaza

Sağlık Bakanı: Ölüm arabası üretmeyin!

İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, ülkede artan trafik kazaları ve buna bağlı yaşanan ölümlerle ilgili üreticilere “Ölüm arabası üretmeyin” diyerek çağrıda bulundu.

Hatırlarsanız İran, Amerika Birleşik Devletleri ile olan siyasi ilişkilerinin kötüye gitmesi sonucu bir dizi yaptırıma maruz kalmıştı. Bunun sonucu olarak da Peugeot, Renault ve Citroen gibi otomobil üreticileri İran’dan çekilmişti. Gelişmelerin ardından ülkede sayılı üretici kaldı. Ayrıca var olan araçlar için de yedek parça sıkıntısı başladı. Bütün bu gelişmelerin ışında ülkede trafik kazaları ciddi bir artış gösterdi. İran Sağlık Bakanı Nemeki, Kirman eyaletinde Şehid Bahüner Tedavi Eğitim Merkezi’nin açılış töreninde konu ilgili ilginç bir açıklama yaptı. Nemeki ” Trafik kazalarını önlemek için hem halkı eğitmeliyiz hem de otomobil üreticilerini, ‘ölüm arabaları’ üretmeyi bir kenara bırakarak ‘otomobil’ üretmeye zorlamalıyız” şeklinde konuştu. Hali hazırda İran’da Khodro ve Saipa şirketleri otomobil üretimi yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İran yedek parça bulamıyor

İran Esnaf Kontrol Dairesi Başkanı Ali Rıza Nikayin ülkenin otomotiv sektöründeki yedek parça sorunları hakkında konuştu. Bu sorunun bir çok sürücünün mal ve can kaybına yol açabilecek seviyelerde olduğuna değindi.

Nikayin, “Ülkede sahte ve kalitesiz yedek parça üretimi endişe verici boyutlara ulaştı. Orijinal yedek parçalar ithalatta çıkartılan zorluklar nedeniyle gümrüklerde bekletiliyor.” dedi. İran’da yeteri kadar orijinal yedek parça bulunmaması nedeniyle piyasadaki sahte ürün sayısının git gide arttığını söyleyen Nikayin, “Kalitesiz sahte yedek parçalar orijinal kutularda piyasaya sürülüyor. Tamirhanedeki ustalar bile bunları orijinallerinden ayırt etmekte zorlanıyor. Bu durum nihai kullanıcının kontrol dairesi ve esnaf odalarına şikayetlerine neden oluyor.” şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilir

Mercedes-AMG CLA 45 S 4MATIC+ Coupé