reklamı kapat

POPÜLER

İran, Instagram’a erişimi kapattı

İran, bu ayın başında WhatsApp‘i bloke etmiş, bu hareketine neden olarak da uygulamayı bir süre önce satın alan Facebook‘un arkasında “siyonist” olarak nitelendirdiği Mark Zuckerberg‘ün bulunmasını göstermişti. Edinilen bilgiye göre, şimdi Instagram erişimi de en azından kısmen kesilmiş durumda.

Yarı resmi bir haber ajansının verdiği bilgilere göre, İran mahkemesinin verdiği kararın ardından Instagram, gizliliğin korunmasına yönelik endişelerden ötürü kapatıldı. Instagram’ın sahibi olan Facebook’un yanı sıra Twitter ve YouTube da İran’da resmi olarak sansürlenen sosyal medya siteleri arasında. Pek çok üst düzey yetkilinin sosyal medyada aktif hesabı bulunmasına rağmen sürdürülen yasaklar, İranlı kullanıcılar tarafından tıpkı Türkiye’de olduğu üzere proxy sunucuları gibi yöntemler kullanılarak aşılıyor.

Esas ilginç olansa İran’ın şu anki cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin sosyal medyayı açıkça desteklemesi ve siber dünyayı bir fırsat kapısı olarak gördüğünü her fırsatta belirtmesi. Ancak daha muhafazakar olan kesimler sosyal medyayı ve interneti Batı’nın ahlaksızlığına açılan bir kapı olarak görüyor ve Ruhani’nin bu tavrını onaylamıyor. İran polisi de daha önce yasakçı tavrı destekleyen bir açıklama yaparak, sosyal ağ sitelerini kontrol etmeye yönelik bir yazılım üzerinde çalıştığını belirtmişti. İran’ın bu konudaki en şiddetli girişimiyse, interneti kontrol etmek amacıyla 2012’de Siber Uzay Yüksek Mahkemesi’ni kurması olmuştu.

YORUMLAR