reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Facebook Huawei

Facebook’un telefon üreticileriyle veri paylaşımı iş birliği ortaya çıktı

Facebook‘un bazı telefon üreticilerine verilere ulaşması için özel izin verdiği ortaya çıktı. O üreticiler arasında Huawei, Apple, Samsung gibi isimler de yer alıyor.

Advertisement

Facebook’un veri paylaşım skandalı telefon üreticilerine sıçramış durumda. Aralarında Huawei’nin de yer aldığı en az dört Çinli elektronik şirketinin popüler sosyal medya devi ile veri paylaşımı iş birliği yaptığı belirtiliyor. Bu anlaşmaların tarihi en erken 2010’a kadar uzanıyor. Huawei’ye kullanıcıların bazı verilerine ilişkin erişim veren bu iş birliğinden Lenovo, Oppo ve TCL de yararlanıyor. Diğer cihazların iş birlikleri konusunda açıklama yok ancak sosyal medya devi Huawei’nin anlaşmasını bu hafta sonunda sonlandıracağını açıkladı. New York Times benzer şekilde Apple, Amazon, BlackBerry, Microsoft ve Samsung gibi en az 60 üreticinin daha veri paylaşımı iş birliği yaptığını kaydetmişti. Ancak Apple, sosyal paylaşım devinden kullanıcı verilerini çekmediğini, sosyal medyada paylaşım yapmayı kolaylaştırmak adına veri erişimi gerçekleştirildiği belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hangi verilere erişilebiliyor?

Facebook yetkilileri Çinli şirketlerin, BlackBerry ile yapılan anlaşmaya benzer bir anlaşmaya sahip olduğunu açıkladı. Buna göre telefon üreticileri cihazı kullanan kişi ve onun arkadaşlarıyla ilgili özel bilgiler edinebiliyor. Bu özel bilgilerin arasında kişinin inancı, politik görüşü, iş ve eğitim bilgileri ya da ilişki durumu gibi veriler bulunuyor.

Yetkililere göre Huawei bu eriştiği verileri bir sosyal uygulama için kullanmış. Bu uygulama ile kullanıcılar mesajlarını ve sosyal medya hesaplarını tek bir yerde görebiliyor. Facebook, Huawei ile paylaşılan verilerin telefonda kaldığı, firmanın serverlarına taşınmadığını da açıkladı.

Diğer Çinli firmalar içinse detaylı bir açıklama bulunmuyor. Özellikle Çinli üreticilerle yapılan iş birliği ise Amerika hükümetini hayli rahatsız etmiş durumda. Son dönemde Çinli üreticilerin telefonlarına pazarda yer vermek istemeyen Amerika, kendine ait verilerin bu şekilde rahatlıkla paylaşılabileceği gerçeğiyle fazlasıyla tedirgin. Haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz.