reklamı kapat

POPÜLER

facebook

Facebook’la giriş yapılan uygulamaların izinlerini kısıtlama [Nasıl yapılır?]

Facebook‘un veri sızdırma skandalının ardından platform çeşitli önlemler almaya devam ediyor. Ancak siz de hangi uygulamayla ne kadar veri paylaştığınızı kontrol edip, bunu durdurabilirsiniz.

Facebook, Cambridge Analytica skandalının ardından veri politikasında ciddi değişimlere gitti. Üçüncü parti uygulamaların veri çekmesini de zorlaştıran sosyal medya devi, artık kullanıcılara veri kontrolü için daha geniş çaplı bir değişim imkanı sunuyor. Günümüzde pek çok uygulama veya servis, sosyal medya devi ile giriş imkanı sağlıyor. Bu da yeniden üye olma derdini ortada kaldırdığı için çok cazip görünüyor. Ancak bu sayede sosyal medya devi aracılığıyla da pek çok verimizi üçüncü parti uygulamalarla paylaşıyoruz. Peki bunu nasıl kontrol edebiliriz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

facebook

Facebook’ta kontrollü veri paylaşımı

Ne yazık ki internet çağında, internet kullanırken kişisel verileri tamamen korumak diye bir durum söz konusu değil. Ancak ne kadar veriyi paylaşacağımıza kendimiz karar verebiliriz. Takip etmeniz gereken adımlarsa hayli basit. Ayarlar ve Gizlilik > Hesap Ayarları > Uygulamalar > Facebook ile Giriş Yapılanlar adımlarını takip ederseniz sosyal medya devi size hangi uygulamalara bu yöntemle giriş yaptığınızı listeliyor. Ancak asıl yenilik bu değil. Çünkü eskiden de bu listeye ulaşmak ve uygulamaları tamamen silmek mümkündü. Şimdi ise verdiğiniz izinleri değiştirmek istediğiniz uygulamaya tıklayarak yeni bir panele geçiş yapabiliyorsunuz. Burada zorunlu olan izinler hariç geri kalan tüm izinleri kaldırabilir, uygulama ile paylaştığınız e-posta adresi, doğum günü, arkadaş listesi gibi verileri kısıtlayabilirsiniz. Ayrıca uygulamayı şikayet etmek için de ayrıca bir seçenek bulunuyor.