reklamı kapat

POPÜLER

Apple Steve Wozniak

Apple kurucu ortağı Steve Wozniak’ın acımasız Facebook açıklaması

Facebook skandalında sular durulmak bilmiyor. Sektörün önde gelen isimleri de bir bir konuyla ilgili ciddi açıklamalarda bulundu. Onlardan biri de Apple‘ın kurucu ortağı Steve Wozniak.

Apple’ın kurucu ortaklarından Steve Wozniak, Facebook skandalına sessiz kalmayan isimlerden. Hatırlarsanız bir süre önce Elon Musk, #DeleteFacebook akımına dahil olarak şirketlerinin Facebook hesaplarını kaldırmıştı. Bunun arkasındaki sebebi kısaca hatırlatmak gerekirse; Facebook, Cambridge Analytica isimli özel şirketin platform üzerinden veri aşırmasına göz yummuştu. Bu skandalın içeriden bir kişinin konuşmasıyla ortaya çıkması takibinde, sosyal medya devi de büyük bir tepkiyle karşılaştı. 87 milyon kullanıcının verisinin sızdığını belirten Facebook, daha sonra 2 milyar kullanıcının verilerinin yeterince güvende olmadığını da itiraf etti. Sadece kullanıcılar değil teknoloji alanında önde gelen isimler de bu durumdan hayli rahatsız. Onlardan biri de Wozniak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Facebook ile ürün sizsiniz”

USA Today‘e açıklamada bulunan Wozniak, “Kullanıcılar Facebook aracılığıyla hayatlarının tüm detaylarını paylaşıyor. Facebook da bunu reklama dönüştürerek para kazanıyor. Platformun tüm gelir kaynağı kullanıcıların verileri üzerine ancak kullanıcılar bu gelirden pay almıyor.” diyor. Kişisel verilerinin satılmasındansa sosyal medya devine aylık ücret ödemeyi tercih edeceğini belirten Wozniak aynı zamanda Apple’ın kullanıcı mahremiyetine önem verdiğini de şu sözlerle açıklıyor: “Söz konusu Apple olduğunda, şirket ürünlerden para kazanıyor; kullanıcılardan değil. Facebook’ta ise ürünün kendisi bizzat kullanıcılar.” Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Wozniak da sosyal medya hesabına veda edenlere katılıyor.

Sosyal medya devinin Apple tarafından aldığı ilk eleştiri de bu değil. Mart sonunda Tim Cook da konuyla ilgili benzer bir açıklama yapmıştı. “Mark Zuckerberg’in yerinde olsaydınız ne yapardınız?” sorusuna “Asla Mark Zuckerberg’in düştüğü duruma düşmezdim.” diye yanıt veren Cook, şirketin uygulamalara izin vermeden önce mahremiyet korunumunu kontrol ettiğini de eklemişti.