reklamı kapat

POPÜLER

Meta, Cambridge Analytica LOG Tasarım

Meta, Cambridge Analytica skandalı için 725 milyon dolarlık anlaşmaya vardı

Meta, Facebook döneminde patlak veren büyük “Cambridge Analytica” skandalı için 725 milyon dolarlık anlaşmaya vardı.

Halen bilmeyenler için bu tam dört yıl önce patlak veren skandal olayın merkezinde Cambridge Analytica‘nin 87 milyondan fazla kişinin kişisel bilgilerine habersiz olarak ulaşması yer alıyordu. Bu verileri kullanarak Amerika Birleşik Devletleri seçimlerinde özelleştirilmiş propaganda çalışmaları yapan Analytica, çok uzun süre boyunca Facebook ile beraber gündemden inmemişti. Cambridge Analytica yaşananlar sonrasında kapatıldı ancak yasal süreçler 2023’e girmemize çok az kalmasına rağmen halen devam ediyor. Açılan toplu davalardan bir tanesinde süreci daha fazla uzatmamak adına anlaşmaya varma kararı alan Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, bu kapsamda 725 milyon dolar ödemek durumda kalacak.

Anlaşma, Facebook’un iş yaptığı şirketlerin kullanıcı verilerini izinsiz toplamasına izin vererek federal ve eyalet yasalarını ihlal ettiği yönündeki kullanıcı iddialarını çözüme kavuşturuyor. 725 milyon dolarlık tutarın, ABD’deki veri gizliliği odaklı toplu davalar kapsamında şimdiye kadar ödenen en yüksek tutar olduğu ve aynı zamanda Meta’nın toplu olarak açılan bir davayı çözmek için şimdiye kadar ödediği en yüksek tutar olduğu da bildiriliyor. Meta gibi her çeyrek milyarlarca dolar para kazanan bir şirket için 725 milyon dolar çok büyük bir rakam değil. Firmanın özellikle Avrupa’da ödediği çok daha büyük cezalar bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz yıllarda bu skandal hakkında ifade veren Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, kameraların önünde birçok soruyu yanıtlamıştı. Bunun ardından güvenliği artırmaya yönelik birçok adım atan firma, süreçten elbette çok olumsuz etkilendi. Binlere kişi olaydan sonra hesabını sildi ve bunlar arasına Elon Musk sahibi olduğu SpaceX ile Tesla hesaplarıyla dahil olmuştu. Cambridge Analytica skandalını aktardığından çok daha önce bildiği iddia edilen Zuckerberg, bu olay nedeniyle çok büyük kayıplar yaşadı ancak halen şirketin başındaki yerini korumayı sürdürüyor.

Meta anlaşması yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü