reklamı kapat

POPÜLER

Netflix anlatıyor; Facebook skandal veri hırsızlığı The Great Hack

Netflix anlatıyor; Facebook’un skandal veri hırsızlığının perde arkası [Video]

Son dönemlerin en büyük veri sızdırma skandalı Facebook Cambridge Analytica olayı, Netflix belgeselinde detaylarıyla ele alınıyor.

Netflix, internet sahibi her kullanıcının mutlaka izlemesi gereken yeni belgeseli The Great Hack için ilk fragmanı paylaştı. 2018 yılında yaşanan Facebook veri sızdırma skandalıyla beraber internetteki dijital ayak izlerinden habersiz, veri kullanımının nasıl kitleleri etkileyebileceğini hayal edemeyen kullanıcılar sert bir gerçekle yüzleşti. Amerika seçimlerinde Facebook’un Cambridge Analytica firmasına veri satarak kullanıcıları manipüle etmeye çalıştığı ortaya çıktı. Bu davada Cambridge Analytica çalışanları işin perde arkasında olanları anlattı. Şimdi Netflix belgeseli ise bu olayları toparlayarak kitlelere ulaştırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix belgeseli The Great Hack, son 10 yılın en büyük veri sızdırma skandalını konu alıyor

Söz konusu verilere göre Facebook akışınızda gösterilecek olan içeriklerin değiştirilmesi sağlanırken bu sayede kullanıcıların da fikirlerini farklı taraflara yönlendirmesi mümkün mü diye adeta devasa bir test gerçekleştirilmiş. Bu korkutucu skandalda 70 milyonun üzerinde kişinin verisinin bu amaçla kullanıldığı belirtiliyor.

Belgesel ise hem göz önünde olan hem de perde arkasındaki durumları anlatacak. Netflix’in belgesel için resmi özeti ise şu şekilde: “Önce verilerinizi elde ettiler. Ardından kontrolü ele geçirdiler. Veri istismarının karanlık dünyasını inceleyen The Great Hack, büyük ses getiren Cambridge Analytica/Facebook veri skandalının farklı taraflarındaki zorlu bireysel yolculuklara odaklanıyor.

Filmde Parsons School of Design Profesörü David Caroll ve eski Cambridge Analytica çalışanı, sonradan muhbir olan, Brittany Kaiser merkeze oturtuluyor.

The Great Hack platformun temmuz ayı içerikleri arasında yer alıyor. Bu etkileyici belgesel 24 Temmuz‘da platformdaki yerini alacak. Belgeselin Türkçe altyazılı fragmanını haberin üzerinden izleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Netflix Temmuz 2019 ajandası