reklamı kapat

POPÜLER

Facebook

Facebook skandalı görünenden çok daha büyük çıktı!

Sosyal medya devi Facebook‘un başını oldukça ağrıtan Cambridge Analytica skandalı hale gündemde bulunuyor. Şirketin kısa süre önce yaptığı açıklama ise durumun görünenden çok daha kötü olduğunu gösteriyor.

Bilmeyenler için bu skandal olayın merkezinde Cambridge Analytica‘nin 50 milyondan fazla kişinin kişisel bilgilerine habersiz olarak ulaşması yer alıyor. Bu verileri kullanarak Amerika Birleşik Devletleri seçimlerinde özelleştirilmiş propaganda çalışmaları yapıldığı belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde konu hakkında özür dileyen CEO Mark Zuckerberg‘in başı ise daha çok ağrıyacak gibi görünüyor. Çünkü biraz önce resmi bir açıklama yapan Facebook, sızdırılan veri sayısını 50 milyondan tam 87 milyona çıkartıyor. Çoğu Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan tam 87 milyon kişinin bilgisini “yanlışlıkla” Cambridge Analytica’a kaptıran firma, yaptığı değişiklikler ile sürecin bir daha olmayacağını garanti altına almaya çalışıyor. Ancak bu konuda “veriler gittikten sonra bunun pek bir anlamı kalmadı” şeklinde yorumlar yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mark Zuckerberg konu hakkında ifade verecek

Bugün öğrendiğimiz kadarıyla Mark Zuckerberg, büyüyen veri skandalı ile ilgili 11 Nisan’da Amerika Birleşik Devletleri Kongre’sine ifade de verecek. İngiltere’den gelen benzer bir çağrıyı reddeden CEO, şimdiye kadar ki en zor zamanlarını geçiriyor. Bu durum da şirketin hem maddi hem de manevi yönden en kötü günlerini yaşamasına neden oluyor.