reklamı kapat

POPÜLER

Facebook Cambridge Analytica

Facebook skandalıyla gündeme gelen Cambridge Analytica’dan sürpriz adım

Sosyal medya devi Facebook‘un başını oldukça ağrıtan Cambridge Analytica skandalı biliyorsunuz halen gündemde bulunuyor. Daha sonra orijinalden daha büyük olduğunu öğrendiğimiz skandal, elbette iki şirket için de hiç iyi görünmüyor. Bu yüzden Cambridge Analytica kapıları kapatıyor.

Halen bilmeyenler için bu skandal olayın merkezinde Cambridge Analytica‘nin 87 milyondan fazla kişinin kişisel bilgilerine habersiz olarak ulaşması yer alıyor. Bu verileri kullanarak Amerika Birleşik Devletleri seçimlerinde özelleştirilmiş propaganda çalışmaları yapan şirket, elbette kötü zamanlar geçiriyor. İşte tüm bunlar ve süren yasal soruşturmalar nedeniyle Cambridge Analytica kapatılıyor. Yan şirket SCL Group’un da kapatıldığı söylenirken, bu hamle biraz da zorunluluk nedeniyle yapılıyor. Yaptığı nedeniyle çok büyük prestij kaybı yaşayan firma, doğal olarak bu isim altında devam edebilecek bir konumda bulunmuyor. Özellikle medyada çıkan sert içerikler karşısında tüm müşterilerini kaybettiğini belirten firma, bir anda zirveden zemini görmüş görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mark Zuckerberg, Cambridge Analytica skandalı hakkında ifade verdi

Geçtiğimiz hafta skandal hakkında ifade veren Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, biliyorsunuz kameraların önünde birçok soruyu yanıtladı. Bunun ardından güvenliği artırmaya yönelik birçok adım atan firma, süreçten elbette çok olumsuz etkilendi. Binlere kişi olaydan sonra hesabını sildi ve hatta bunlar arasına Elon Musk bile SpaceX ile Tesla hesaplarıyla dahil oldu.

İlgili Video

Şirketin yeni VR başlığı