reklamı kapat

POPÜLER

Facebook

Mark Zuckerberg’in mesajlarını silen Facebook’tan herkese yönelik yeni hamle

Facebook‘un başını oldukça ağrıtan Cambridge Analytica skandalı gündemden düşmüyor. Ancak şirket bu aralar yeni bir konuyla daha gündemde bulunuyor. Kısa süre önce Mark Zuckerberg ve diğer yöneticilerinin gönderdiği mesajları “alıcıların gelen kutularından silen” firma, bu ortaya çıkınca herkese yönelik yeni bir adım atıyor.

Tam da Cambridge Analytica skandalının üzerine gelen bu olay elbette çok büyük tepi çekiyor. Biliyorsunuz kişiler Facebook içerisinde gönderdikleri mesajları karşı taraftan silemiyor. Kendi yöneticilerine ise bu ayrıcalığı tanıyan firma, bu adımıyla skandalın ortasında büyük şüphe uyandırıyor. Bunun üst düzeyi korumak için yaptıklarını belirten sosyal medya devi, adeta kendi yöneticilerinin paylaşımlarına dahi güvenmiyor. Ancak bu durumun ortaya çıkması herkese yarayacak gibi duruyor. Yapılan açıklamaya göre karşı taraftan mesaj silme özelliği önümüzdeki aylarda herkese geliyor. Şimdilik kesin bir tarih vermeyen şirket, açıklamada artık yöneticilerin mesajlarını silmeyeceklerini belirtiyor ve özür diliyor.

Halen bilmeyenler için Facebook ve Cambridge Analytica skandalı

Bu skandal olayın merkezinde Cambridge Analytica‘nin tam 87 milyondan fazla kişinin kişisel bilgilerine habersiz olarak ulaşması yer alıyor. Bu verileri kullanarak Amerika Birleşik Devletleri seçimlerinde özelleştirilmiş propaganda çalışmaları yapıldığı belirtiliyor. Ayrıca olayın bir yasal tarafı bulunuyor. Öğrendiğimiz kadarıyla Mark Zuckerberg, büyüyen veri skandalı ile ilgili 11 Nisan’da Amerika Birleşik Devletleri Kongre’sine ifade veriyor. İngiltere’den gelen benzer bir çağrıyı reddeden CEO, şimdiye kadar ki en zor zamanlarını geçiriyor.