reklamı kapat

POPÜLER

Facebook

Facebook’a skandalı üzerinden dev para cezası

Sosyal medya devi Facebook, ortaya çıktığında büyük ses getiren Cambridge Analytica skandalı üzerinden rekor bir cezaya çarptırıldı.

Hatırlamak adına bu skandal olayın merkezinde Cambridge Analytica‘nin 87 milyondan fazla kişinin kişisel bilgilerine habersiz olarak ulaşması yer alıyordu. Daha sonra sayısı artan bu verileri kullanarak Amerika Birleşik Devletleri seçimlerinde özelleştirilmiş propaganda çalışmaları yapıldığı belirtilmiş, konu hakkında CEO Mark Zuckerberg ABD kongresi karşısında ifade dahi vermişti. İşte bu büyük konuda önemli bir gelişme yaşandı. ABD Federal Ticaret Komisyonu, kısa süre önce önemli bir karar verdi ve sosyal medya platformu Facebook‘u tam 5 milyar dolar para cezasına çarptırdı. Daha önce 3 milyar ile 5 milyar dolar arasında olacağı söylenen ceza, artık 5 milyar dolar olarak kesinleşmiş durumda. Bu konuda bir itiraz hakkı olmadığı söylenen Facebook, cezayı ödemek zorunda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook, 2018 ve 2019’da hiç ama hiç iyi haberler ile gündeme gelmedi

Ancak tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen firmanın maddi durumu kötüye gitmiyor. özellikle Instagram üzerinde gelirlerini ciddi şekilde artıran Facebook, artık eskisi kadar çok kullanılmıyor ancak WhatsApp ve Instagram üzerinden sosyal medyanın büyük bölümünü elinde tutuyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir sorun ile hatırlarsınız bu üç servise birden erişim kesilmiş ve kullanıcıları bir panik sarmıştı.

İlginizi Çekebilir

Yeni servis çevrimiçi içerik servisi HBO Max