reklamı kapat

POPÜLER

Netflix rakibi HBO Max

Netflix kütüphanesi küçülecek mi? Özel anlaşmalarıyla yeni çevrim içi yayın servisi: HBO Max [Video]

Netflix, orijinal içeriklerle kendini geliştirmeye devam ederken lisanslı içeriklerinin bir kısmı daha tehlikeye girdi. Karşınızda WarnerMedia’nın yeni çevrim içi yayın servisi: HBO Max.

Netflix, Prime Video, Disney+, HBO Now, Hulu, Apple TV+ derken daha sayamadığımız ve sayısını rahatlıkla artırabileceğimiz çevrim içi yayın servislerine bir yenisi daha ekleniyor: HBO Max. HBO’nun halihazırda Go ve Now olmak üzere iki çevrim içi yayın servisi olduğu için “Max de ne?” dediğinizi duyar gibiyiz. Max, WarnerMedia ve kardeş şirketi AT&T’nin Netflix ve benzeri servislere rakip olarak piyasaya sürmeye hazırlandığı yeni çevrim içi yayın servisi. Peki bu servis neden Netflix’i tehdit ediyor?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix rakibi servislerin “özel içerikleri”

Aslında bu mevzunun en büyük etkisini Disney+ duyurulduğunda hissetmiştik. İşin özü, Netflix ve benzeri servisler kendi orijinal dizilerini yaparken bir yandan da kullanıcıya zengin bir içerik sunmak adına çeşitli yapımları lisanslayarak kütüphanelerine ekler. Platforma hakim olanların halihazırda fark ettiği gibi bu lisanslı içerikler düzenli olarak değişir. Her ay yenileri gelirken, lisans süreleri dolanlar da lisans devam ettirilmezse platformdan kaldırılır. Bu durumda bir platformun aslında başarılı bir kütüphaneye sahip olabilmesi için sadece çok sayıda orijinal içeriğinin olması yeterli değil. Aynı zamanda sevilen lisanslı içerikler de kullanıcıyı çeken bir detay.

Ancak Disney bildiğiniz gibi kendi servisini yayına sunarken, lisanslama işini de askıya alacağını belirtmişti. Yani bu, Marvel ve Star Wars gibi önemli serilerin yapımlarını Netflix’te göremeyeceğimiz anlamına geliyor. Şimdi benzer bir tehlike WarnerMedia’nın HBO Max servisi için bulunuyor. WarnerMedia çatısı altında pek çok yapım yer alıyor. Şimdilik HBO Max’a özel olarak duyurulan içeriklerden biri Friends. Yankıları Türkiye’de pek hissedilmedi, zira Türkiye’de lisansı Netflix’te olmadığı için platformun Türkiye kütüphanesinde yer almıyor; ancak Friends, Netflix kütüphanesinin en “değerli” dizilerinden biri. 2020 ilkbaharında HBO Max’in pazara girmesiyle beraber ise artık Netflix’te yayınlanamayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

The Fresh Prince of Bel-Air ve Pretty Little Liars için de benzer bir “özel içerik” anlaşması bulunuyor. Bunun dışında özel içerikler konusunda şimdilik korkutacak boyutta açıklamalar yok. CW’nun Batwoman ve Katy Keene dizilerine de yer veren servisin içerikleri için “Warner Bros., New Line, DC Entertainment, CNN, TNT, TBS, truTV, The CW, Turner Classic Movies, Cartoon Network, Adult Swim, Crunchyroll, Rooster Teeth, Looney Tunes ve çok daha fazlası” deniliyor. Warner Bros.’un kendi filmleri içinse Disney gibi keskin bir lisans kararı bulunmadığını, en azından şimdilik, belirtelim. Adult Swim ise Rick and Morty sevenleri biraz korkuttu. Ancak tabii lisans hakkından vazgeçmek de büyük bir gelirden vazgeçmek anlamına geliyor. Bu sebeple pek çok başlıkta bu sıkıntıyı yaşamayacağımıza inanıyoruz HBO Max özelinde.

Sürekli artan çevrim içi yayın servisleri ise yavaş yavaş kullanıcıları yıldırmaya başlamış gibi görünüyor. Çok fazla servisin varlığı insanları bunaltırken, aynı anda 2-3 tanesine abone olmak “pahalıya” patlayabiliyor. Friends gibi çok sevilen popüler birkaç başlığın farklı servislere dağılmış olması insanları tüm servislere abone olmaya ikna etmeyi başarıyor mu, pek emin değiliz. Bu sorunun üstesinden nasıl gelineceği ise merak ediliyor.