reklamı kapat

POPÜLER

Netflix Cannes Film Festivali

Netflix’ten ortalığı karıştıracak hamle

Netflix ve Cannes Film Festivali arasındaki gerilim durmak bilmiyor. Popüler çevrim içi yayın servisinin son hamlesi ise gerilimi en üst noktaya taşıyor.

Netflix ve Cannes Film Festivali arasındaki anlaşmazlıktan daha önce bahsetmiştik. Ancak hatırlamayanlar için kısaca yeniden özetleyelim. Geçtiğimiz yıl Cannes’ta iki yapımıyla yer alan popüler yayın servisi, aslında festivalde istenmiyordu. Çünkü çevrim içi servisin yayın politikası Fransa’nın kanunları ve Cannes’ın kurallarıyla çelişiyordu. Fransa’nın film yasasına göre bir film sinemalarda yer aldıktan minimum 36 ay sonra çevrim içi servislerde bulunabiliyor. Çevrim içi yayın platformu için böyle bir şeyse söz konusu değil. Hatta sinemayı tamamen aradan çıkarmış durumda. Hal böyle olunca Cannes, çevrim içi yayın servisinin bu yıl yarışmaya katılmasını yasaklamış ve en prestijli ödülü Altın Palmiye’den de men etmişti. Yayın servisi de bir protesto ile karşılık vermişti. Ancak işler derinleşti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Festivalin açılış filmini satın almak ya da almamak

Cannes, çevrim içi yayın sevrisine yarışamayacağını ama isterse filmlerini gösterime dahil edebileceğini söylemişti. Netflix de bu teklife protesto ile cevap verip kendi filmlerinin gösterimini geri çekti. Şimdi ise ortada çok ilginç bir dedikodu dolaşıyor. Cannes’ın açılış gecesinde Penelope Cruz ve Javier Bardem’in rol aldığı Asghar Farhadi’nin Everybody Knows filminin gösterileceği açıklandı. Variety‘nin haberine göre ise filme gözünü diken isim Netflix’ten başkası değil. Variety’nin kaynaklarına göre popüler çevrim içi yayın servisi filmi satın almayı planlıyor ancak henüz net bir anlaşma yok.

Bu da akıllara içerik müdürü Ted Sarandos’un açıklamasını getiriyor. Sarandos, çevrim içi yayın servisinin istediği takdirde Cannes’da yarışan herhangi bir filmi festival devam ederken satın alabileceğine dikkat çekmişti. Bu anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda festival bir Netflix filmi ile açılışını gerçekleştirmek zorunda kalabilir.