reklamı kapat

POPÜLER

netflix

Netflix gözünü sinema salonlarına mı dikti?

Dünya genelinde 100 milyondan fazla abonesi olan Netflix, platformu geliştirmeye devam ediyor. Popüler çevrim içi yayın servisiyle ilgili hayli ilginç bir haber daha ortaya çıktı.

Bildiğiniz gibi Netflix’te yer alan orijinal filmler sinemalarda yer almıyor. Hatta bu yüzden Cannes Film Festivali ile arası açılan çevrim içi yayın servisi, filmlerini sinemada gösterime sokmadığı için Altın Palmiye yarışına dahil edilmedi. Bunun üzerine filmlerini festival gösteriminden çeken şirket, klasik medyanın dayatmalarına da boyun eğmemiş oldu. Ancak son haberlere göre firma, yatırımları arasına ilginç bir satın alımı da katmayı düşünmemiş değil. Los Angeles Times‘ın haberine göre firma Landmark Theaters zincirini satın alarak kendi sinemasına sahip olmayı düşünmüş.

Kendine özel sinema zinciri

Habere göre Netflix sinema zincirini satın almak için teklifte bulunmuş ancak sonra tekliften caymış. Sebep olaraksa tüm bu satın alımın bütçesi gösteriliyor. Firma resmi bir açıklama yayınlamasa da bu ilginç satın alma çabası popüler çevrim içi yayın servisinin gelecek vizyonuna ilişkin bir perspektif sunuyor. Sinema zincirine sahip olmak şüphesiz yayın servisinin Oscar ve benzeri ödüllerde işini kolaylaştıracak bir hamle. Ancak yayın şekli hala kafalarda bir soru işareti. Yayın servisinin Beasts of No Nation ve Mudbound gibi filmleri geçmişte seçili sinema salonlarında yayınlanmıştı. Ancak “aynı anda her yerde” yayın politikası gereği bu filmleri platformda da aynı zaman diliminde yayınlayarak abonelerin erişimine sunmuşlardı. Bu koşullarda ayrıca bir sinema zincirine sahip olmanın firmaya getirisi düşündürücü.

Netflix’e Oscar kazandıran orijinal yapım

Icarus