reklamı kapat

POPÜLER

Netflix

Netflix cephesinden sinema darbesi; vizyondan “çalınan” 10 sonbahar filmi

Martin Scorsese imzalı Netflix filmi The Irishman, “göstermelik” sinema gösteriminden sonra platforma geliyor. Ancak yalnız değil.

Netflix ve sinema zincirleri arasındaki gerilim dinecek gibi görünmüyor. Çevrim içi yayın platformu en yeni içerikleri en kısa sürede izleyicileriyle buluşturmaya çalışırken, sinema zincirlerinin minimum 90 günlük süre ısrarı devam ediyor. Olayı basit bir şekilde açıklamak gerekirse AMC ve Regal gibi büyük sinema zincirleri, filmlerin çevrim içi platformda yer almadan önce 90 günlük bir özel yayın hakkı talep ediyor. Netflix’in ise buna pek yanaşmadığı sonbahar filmlerinin yayın tarihinden belli oluyor. The Irishman ile hiç olmadığı kadar hararetlenen tartışmada 9 farklı film daha bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Filmler Netflix ve sinemada benzer zamanlarda

The Irishman’de anlaşmazlık yaşanmasının ardından AMC ve Cineplex filmi kendi zincirlerinde yayınlamayı reddetmişti. Nitekim 27 Kasım‘da Netflix’e gelecek olan film 1 Kasım itibarıyla seçili ve az sayıda sinema salonunda izleyicilerle buluşacak. Netflix’in yüksek profilli yönetmenlerin ödül ihtimali yüksek filmlerini satın alarak sinema çıkışıyla benzer zamanlarda yayınlaması platformu daha dikkat çekici yapıyor. Bu sonbaharda sinema ile benzer zamanlarda platformda yer alacak filmler arasında Steven Soderbergh’in The Laundromat’ı, Noah Baumbach’in Marriage Story’si gibi yapımlar yer alıyor.

Netflix için aynı anda sinema gösterimi yapma durumu ise yeni değil. Platform 2018’de dört filmini sinemalarda yayına soktu. Bunlar Bird Box, The Ballad of Buster Scruggs, Mowgli ve Roma. Akademi ödüllü Roma’nın sinema gösterimi ödül törenine katılması için kaçınılmazdı elbette. Şimdi güçlü bir Oscar adayı The Irishman için de benzer bir taktik izleniyor. Roma’nın sinema gösteriminin Türkiye’ye kadar ulaştığını da not düşelim. Film Netflix’te yer alırken aynı zamanda sinemalarda da gösteriliyordu. Sinemalardan kısa süre sonra platformda yerini alacak filmlerin listesine haberin devamından ulaşabilirsiniz.

Netflix’in sonbaharda sinemalarda da gösterilecek 10 filmi

The Laundromat​
7 Eylül (sinema), 18 Ekim (platform)

Dolemite Is My Name
4 Ekim (sinema), 25 Ekim (platform)

The King
11 Ekim (sinema), 1 Kasım (platform)

The Irishman​
1 Kasım (sinema), 27 Kasım (platform)

Earthquake Bird
1 Kasım (sinema), 15 Kasım (platform)

Marriage Story
6 Kasım (sinema), 6 Aralık (platform)

Klaus
8 Kasım (sinema), 15 Kasım (platform)

I Lost My Body
15 Kasım (sinema), 29 Kasım (platform)

Atlantics
15 Kasım (sinema), 29 Kasım (platform)

The Two Popes
27 Kasım (sinema), 20 Aralık (platform)

İlginizi çekebilir

Netflix Türkiye’nin eylül ajandası