reklamı kapat

POPÜLER

milli savaş uçağı TF-X

Türkiye’nin milli savaş uçağı TF-X’e önemli Rusya desteği

Türkiye’nin ilk beşinci nesil savaş uçağı olması planlan Milli Muharip Uçak (TF-X) için Rusya’dan çok önemli sayılabilecek bir destek geldi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. tarafından Milli Muharip Uçak Geliştirme Projesi kapsamında geliştirilen milli savaş uçağı TF-X, tahmin edebileceğiniz üzere kolay bir çalışmanın ürünü değil. Bu konuda çok fazla tecrübesi bulunmayan Türkiye, uçağın üretimi için BAE Systems ile ortak çalışmalar yapıyor deniyor. Herhangi bir sorun olmaz ise 2023 yılında gökyüzüne çıkacak denilen uçak, burada Rusya’dan da destek alabilir. Çünkü Sputnik’te yer alan haber göre Rusya’nın federal askeri-teknik işbirliği servisi FSVTS’nin direktörü Dmitriy Şugayev, kısa süre önce bir açıklama yaptı ve Türkiye’ye 5. nesil Milli Muharip Uçağı TF-X’in üretilmesi konusunda yardım edebileceklerini aktardı. Şugayev “Türkiye’nin TF-X projesi var. Endüstriyel işbirliği kapsamında bu konuları istişare etmeye hazırız. Zira dün iki lider (Putin ve Erdoğan), iki ülke arasında endüstriyel işbirliğinin mümkün olduğunu ve arzulandığını söyledi” açıklamasını yaptı. Bu konuda çok büyük bir tecrübesi bulunan ülke, TF-X’in hayata geçmesine büyük bir katkı sağlayabilir gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Milli savaş uçağı TF-X hakkında kısa bir özet yaparsak

Tasarımsal olarak Lockheed Martin F-22 Raptor‘u andıran yerli savaş uçağı, halen erken aşama geliştirme düzeyinde bulunuyor. Radar dalgalarını sönümleme özelliğine sahip kompozit malzemelerden üretileceği söylenen savaş uçağı, beşinci nesil savaş uçakları sınıfında yer alıyor. Gelişmiş ASEA radar sistemi üzerine kurulacağı belirtilen yeni nesil hava aracı, Aselsan tarafından geliştirilen birçok elektronik sistemi de bünyesinde barındıracak. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’e göre uçak milli jet motoruyla uçacak. Demir, konu hakkında “Savunma Sanayii Başkanlığımız ile TRMOTOR arasında Milli Muharip Uçak Özgün Motor Geliştirme Programı Çerçeve Sözleşmesi imzalandı. Milli uçağımız milli jet motoruyla uçacak.” açıklamasını yapmıştı. Uçak en son Paris Air Show kapsamında “maket haliyle” görücüye çıkarılmıştı.

Video