reklamı kapat

POPÜLER

Eurofighter Typhoon

Türkiye 40 tane Eurofighter Typhoon savaş uçağı almayı planlıyor

Türkiye, resmi olarak duyurulduğu kadarıyla F-16’ların yanında 40 tane Eurofighter Typhoon savaş uçağı eklemeyi planlıyor.

Burada aktarıldığı kadarıyla Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, F-35 uçağı alımına taraftar olmadığını belirterek, “ABD’de bile uçuşu kesilmiş durumda, İsrail uçuramıyor. Avrupa’da birçok ülkede çözülemeyen aksaklıklar var. F-35 almalı mıyız, yerli uçağımızı kullanmalı mıyız, bunu düşünmeliyiz. Benim şahsi görüşüm, alma taraftarı değilim” dedi. AB’den 40 tane Eurofighter Typhoon savaş uçağı alacaklarını belirten Bakan Güler, Almanya’nın buna karşı çıktığını Fransa-İspanya’nın da “Biz ikna ederiz” sözü verdiğini kaydetti. Türkiye’nin şu an hava savunması esas olarak ABD üretimi F-16’lara emanet. Uzun zamandır birçok ülke tarafından aktif olarak kullanılan Eurofighter Typhoon savaş uçağı, TSK tarafından bir F-35 alternatifi olarak görülüyor. Burada belirtiliği kadarıyla, “Elimizdeki muharip uçakların şu anda yükümlü olduğumuz görevleri karşılayıp karşılamayacağına dair bir soru vardı. Elimizdeki uçaklarımız F-16’larımız ve F-4’lerimiz bizim yapacağımız görevler için yeterlidir” diyen Bakan Güler konuşmasına şöyle devam etti:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Biz tabii ki ileriye bakıyoruz, başlangıçta F-35’e müracaat etmiştik. Bakın F-35’te birtakım problemler çıktı. Onun da alternatiflerini çalışıyoruz. Block-70 denen Viper uçaklarıyla 40 taneyi hazır alacağız, 79 taneyi de kendi TUSAŞ fabrikamızda biz yapacağız. Eurofighter’larla ilgili çalışmamız var. İngiltere ve İspanya’yla görüşüyoruz. Hem İngiltere hem İspanya evet diyor, Almanya’yı ikna etmeye çalışıyorlar. Onlar çalışıyor biz çalışmıyoruz. Olursa oradan da 40 tane Eurofighter almayı planlıyoruz.

Ama bizim için asıl olan 2 tane uçağımız var. Hürjet’imiz var; eğitim uçağımız olacak aynı zamanda bir muharip uçak olacak. Asıl hedefimiz KAAN, milli muharip uçağımız; bu yılın sonunda ilk uçuşunu yapacak. Bu beşinci nesil bir uçak bugün başladık yarın da bunu bitireceğiz öbür gün de piste çekeceğiz diye bir kaide yok. 2028’de yerli motoru vereceğiz. En geç 2031-2032 kendi motorumuzla uçuyor olacak.” 

Eurofighter Typhoon planı yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu