reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi SU7
Xiaomi SU7
Xiaomi SU7

Elektrikli Xiaomi SU7 için kokpit tasarımı da sızdırıldı

Kısa süre önce sızdırılan Xiaomi SU7, SU7 Pro ve SU7 Max elektrikli otomobil modelleri için bugün kokpit gündemde yer alıyor.

Çinli elektronik devi Xiaomi çok uzun zamandır bir elektrikli otomobil üretmek adına çalışmalar yapıyor ve bu konuda büyük çıkış yaklaşıyor. Dün ortaya çıktığı kadarıyla firma yakında karşımıza SU7 (Speed Ultra 7) serisi ve seri içinde spesifik olarak SU7, SU7 Pro ile SU7 Max modellerini çıkaracak. Dün yapılan sızıntı ile tasarımsal açıdan sürprizin kalmadığı SU7, bugün yukarıdaki galeride görebileceğiniz kokpit tasarımıyla karşımızda bulunuyor. Oldukça sportif duran direksiyonunun ortasında Xiaomi logosu taşıyan araç, merkeze Tesla’lar gibi yatayda geniş bir dokunmatik ekran yerleştiriyor, ayrıca bir direksiyon arkası bilgi ekranına da yer veriliyor. Direksiyon haricinde fiziksel bir buton taşımıyor gibi görünen araçta, özellikle kırmızı renkli start-stop butonu dikkat çekiyor. Araç dün öğrendiğimiz kadarıyla gövdeye motorlu şekilde gizlenebilen bir rüzgarlık taşıyor ve sportif bir elektrikli sedan olarak 2024 yılında ses getirmeye hazırlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi SU7 serisinin şu an için aralık ayında seri üretime alınacağı ve şirketin hali hazırda BAIC’in Beijing fabrikasında deneme üretimleri gerçekleştirdiği de söyleniyor. Bu araç için yaptığı büyük yatırım kapsamında kendisine bir akıllı otomobil fabrikası da kuran Çinli dev Xiaomi, SU7 serisi için teslimatlara ise 2024’ün şubat ayında başlamayı hedefliyor. Firma duyumlara göre ilk aşamadaki satışları sadece Çin pazarı ile sınırlı tutmak istiyor.

20 bin dolarlık bir başlangıç fiyatına sahip olacak bilgisi geçilen araçlardan temel model SU7, son sızıntılara göre UAES (United Automotive Electronic Systems) tarafından sağlanan tek motor üzerinden 220 kW (295 beygir) güç getirecek ve BYD şirketi FinDreams tarafından sağlanan LPT (lityum demir fosfat) bataryayı merkeze alacak.

Daha üstteki SU7 Pro ve SU7 Max modelleri ise iddiaya göre çift motor üzerinden sırasıyla 220 kW (295 beygir) ve 275 kW (386 beygir) güç sunacak. Motorları Çinli Suzhou Innovance Automotive’den gelecek araçların verimli ve güvenli Ternary lityum bataryası ise dev isimlerden CATL tarafından sağlanacak.

SU7 için 1.980 kg, SU7 Pro ve SU7 Max varyantları içinse 2.205 kg ağırlık açıklanan modelleriyle ön cam üstüne konumlandırılacak opsiyonel LiDAR üzerinden gelişmiş bir otonom sürüş sunacak firma (Bu konuda çok uzun zamandır testler yapılıyordu), araçlarındaki merkezi eğlence sisteminde ilk olarak Xiaomi 13 serisiyle tanıttığı HyperOS işletim sistemine yer verecek. 

BMW iX ve Mercedes-Benz EQXX gibi araçların tasarımında görev almış kişilerin desteğiyle şekillendiği söylenen Xiaomi SU7, SU7 Pro ve SU7 Max, sızıntı ile gördüğümüz kadarıyla Brembo frenler ile geliyor ve Michelin PSEV lastikler üzerinde yol alıyor.

Xiaomi elektrikli otomobil modeli yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli