reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi SU7
Xiaomi SU7
Xiaomi SU7

İddiaya göre elektrikli Xiaomi SU7 sonrasında şirketten iki başka araç daha gelecek

 - Güncelleme: 05 Aralık 2023 09:09

Bugün gündeme getirildiği kadarıyla yakında lanse edilecek elektrikli Xiaomi SU7 sonrasında şirketten iki başka model daha gelecek.

Çinli elektronik devi Xiaomi çok uzun zamandır bir elektrikli otomobil üretmek adına çalışmalar yapıyor ve bu konuda büyük çıkış yaklaşıyor. Resmi kayıtlar üzerinden ortaya çıktığı kadarıyla firma yakında karşımıza SU7 (Speed Ultra 7) serisi ve seri içinde spesifik olarak SU7, SU7 Pro ile SU7 Max modellerini çıkaracak. Yeni bir iddiaya göre SU7 için şirket içinde Modena kod adı kullanılıyor, firmadan daha sonra Lemang ve Kunlun isimli iki başka otomobil modelinin de geleceği açıklanıyor. Lemang’ın elektrikli bir seçenek olacağı, Kunlun’da ise hibrit bir yapının tercih edileceği söyleniyor. Bunun haricinde bu diğer araçlar hakkında pek bir detay bulunmuyor. Xiaomi SU7 serisinin ise ufak çaplı seri üretime alındığı ve şirketin bir süredir BAIC’in Beijing fabrikasında deneme üretimleri gerçekleştirdiği de söyleniyor. Bu araç için yaptığı büyük yatırım kapsamında kendisine bir akıllı otomobil fabrikası da kuran Çinli dev Xiaomi, SU7 serisi için teslimatlara ise 2024’ün şubat ayında başlamayı hedefliyor. Firma duyumlara göre ilk aşamadaki satışları sadece Çin pazarı ile sınırlı tutmak istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

20 bin dolarlık bir başlangıç fiyatına sahip olacak bilgisi geçilen araçlardan temel model SU7, son sızıntılara göre UAES (United Automotive Electronic Systems) tarafından sağlanan tek motor üzerinden 220 kW (295 beygir) güç getirecek ve BYD şirketi FinDreams tarafından sağlanan LPT (lityum demir fosfat) bataryayı merkeze alacak.

Daha üstteki SU7 Pro ve SU7 Max modelleri ise iddiaya göre çift motor üzerinden sırasıyla 220 kW (295 beygir) ve 275 kW (386 beygir) güç sunacak. Motorları Çinli Suzhou Innovance Automotive’den gelecek araçların verimli ve güvenli Ternary lityum bataryası ise dev isimlerden CATL tarafından sağlanacak.

SU7 için 1.980 kg, SU7 Pro ve SU7 Max varyantları içinse 2.205 kg ağırlık açıklanan modelleriyle ön cam üstüne konumlandırılacak opsiyonel LiDAR üzerinden gelişmiş bir otonom sürüş sunacak firma (Bu konuda çok uzun zamandır testler yapılıyordu), araçlarındaki merkezi eğlence sisteminde ilk olarak Xiaomi 13 serisiyle tanıttığı HyperOS işletim sistemine yer verecek. 

BMW iX ve Mercedes-Benz EQXX gibi araçların tasarımında görev almış kişilerin desteğiyle şekillendiği söylenen Xiaomi SU7, SU7 Pro ve SU7 Max, sızıntı ile gördüğümüz kadarıyla Brembo frenler ile geliyor ve Michelin PSEV lastikler üzerinde yol alıyor.

Xiaomi elektrikli otomobil modeli yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli