reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi

Xiaomi imzalı ilk otomobil için yeni fotoğraflar paylaşıldı

 - Güncelleme: 28 Aralık 2023 10:29

Çin merkezli en büyük teknoloji firmalarından Xiaomi, sosyal medya üzerinde ilk otomobili için resmi fotoğraflar paylaştı.

Xiaomi biliyorsunuz çok uzun zamandır bir elektrikli otomobil üretmek adına çalışmalar yapıyor ve bu konuda büyük çıkış çok yakında yer alıyor. Biraz önce “Auqa Blue” isimli rengi için resmi fotoğraflar paylaşılan sportif araç için bugün birçok detay netlik kazanacak. Çünkü firma bugün aracı için geliştirdiği teknolojileri görücüye çıkaracak. Şirket CEO’su Lei Jun dün bu konuda, “Bugün, elektrikli araç sektörüne girişimizi duyurmamızın 1000. günü.” demiş ve ayrıca şunu aktarmıştı: “İlk günlerde, EV ekibi ve ben üç gün boyunca aralıksız toplantılar yaptık ve basit bir soruyu tartıştık: “Ne tür bir araba yapmak istiyoruz?” O odada hepimiz tek bir konuda hemfikirdik: Başarıya giden bir kral yolu yok. Bu bağlamda sıfırdan başlamaya ve harika bir otomobil inşa etmek için temel teknolojilere on kat yatırım yapmaya karar verdik! 28 Aralık’ta bu teknolojilerin ortaya çıkışına tanık olacaksınız.” Xiaomi SU7 elektrikli sedan ailesi için Lei Jun kısa süre önce bazı açıklamalarda bulunmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir röportaj kapsamında konuşan Jun’a göre Xiaomi imzalı ilk otomobil modeli için 1,4 milyar dolardan fazla ARGE yatırımı gerçekleştirildi ve projeye 3.400’ten fazla mühendis getirildi. Araca yönelik talebi üretimsel olarak karşılayamama endişesine sahip olan ve bu konuda oluşacak olumsuz bir durumun markaya zarar verebileceğinden korkan Jun, araç sektörüne kazanma hedefiyle geldiğini belirtiyor ancak yine de yeni bir alana adım attıkları için birçok soru işaretini aklından atamıyor gibi görünüyor. Geçtiğimiz ay ortaya çıktığı kadarıyla firma karşımıza SU7 (Speed Ultra 7) serisi ve seri içinde spesifik olarak SU7, SU7 Pro ile SU7 Max modellerini çıkaracak.

20 bin dolarlık bir başlangıç fiyatına sahip olacak bilgisi geçilen araçlardan temel model SU7, sızıntılara göre UAES (United Automotive Electronic Systems) tarafından sağlanan tek motor üzerinden 220 kW (295 beygir) güç getirecek ve BYD şirketi FinDreams tarafından sağlanan LPT (lityum demir fosfat) bataryayı merkeze alacak.

Daha üstteki SU7 Pro ve SU7 Max modelleri ise iddiaya göre çift motor üzerinden sırasıyla 220 kW (295 beygir) ve 275 kW (386 beygir) güç sunacak. Motorları Çinli Suzhou Innovance Automotive’den gelecek araçların verimli ve güvenli Ternary lityum bataryası ise dev isimlerden CATL tarafından sağlanacak.

SU7 için 1.980 kg, SU7 Pro ve SU7 Max varyantları içinse 2.205 kg ağırlık açıklanan modelleriyle ön cam üstüne konumlandırılacak opsiyonel LiDAR üzerinden gelişmiş bir otonom sürüş sunacak firma (Bu konuda çok uzun zamandır testler yapılıyordu), araçlarındaki merkezi eğlence sisteminde ilk olarak Xiaomi 13 serisiyle tanıttığı HyperOS işletim sistemine yer verecek. 

BMW iX ve Mercedes-Benz EQXX gibi araçların tasarımında görev almış kişilerin desteğiyle şekillendiği söylenen Xiaomi SU7, SU7 Pro ve SU7 Max, sızıntı ile gördüğümüz kadarıyla Brembo frenler ile geliyor ve Michelin PSEV lastikler üzerinde yol alıyor.

Xiaomi SU7 elektrikli otomobil ailesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER