reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi SU7
Xiaomi SU7

Xiaomi SU7, SU7 Pro ve SU7 Max için yeni detaylar verildi

Dün sızdırılan Xiaomi SU7, SU7 Pro ve SU7 Max elektrikli otomobil modelleri için bugün yeni detaylar ortaya çıktı.

Çinli elektronik devi Xiaomi çok uzun zamandır bir elektrikli otomobil üretmek adına çalışmalar yapıyor ve bu konuda büyük çıkış yaklaşıyor. Dün ortaya çıktığı kadarıyla firma yakında karşımıza SU7 (Speed Ultra 7) serisi ve seri içinde spesifik olarak SU7, SU7 Pro ile SU7 Max modellerini çıkaracak. Yapılan sızıntı ile tasarımsal açıdan sürprizin kalmadığı SU7, gövdeye motorlu şekilde gizlenebilen rüzgarlık taşıyor ve sportif bir elektrikli sedan olarak 2024 yılında ses getirmeye hazırlanıyor. Xiaomi SU7 serisinin şu an için aralık ayında seri üretime alınacağı ve şirketin hali hazırda BAIC’in Beijing fabrikasında deneme üretimleri gerçekleştirdiği de söyleniyor. Bu araç için yaptığı büyük yatırım kapsamında kendisine bir akıllı otomobil fabrikası da kuran Çinli dev Xiaomi, SU7 serisi için teslimatlara ise 2024’ün şubat ayında başlamayı hedefliyor. Firma duyumlara göre ilk aşamadaki satışları sadece Çin pazarı ile sınırlı tutmak istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

20 bin dolarlık bir başlangıç fiyatına sahip olacak bilgisi geçilen araçlardan temel model SU7, son sızıntılara göre UAES (United Automotive Electronic Systems) tarafından sağlanan tek motor üzerinden 220 kW (295 beygir) güç getirecek ve BYD şirketi FinDreams tarafından sağlanan LPT (lityum demir fosfat) bataryayı merkeze alacak.

Daha üstteki SU7 Pro ve SU7 Max modelleri ise iddiaya göre çift motor üzerinden sırasıyla 220 kW (295 beygir) ve 275 kW (386 beygir) güç sunacak. Motorları Çinli Suzhou Innovance Automotive’den gelecek araçların verimli ve güvenli Ternary lityum bataryası ise dev isimlerden CATL tarafından sağlanacak.

SU7 için 1.980 kg, SU7 Pro ve SU7 Max varyantları içinse 2.205 kg ağırlık açıklanan modelleriyle ön cam üstüne konumlandırılacak opsiyonel LiDAR üzerinden gelişmiş bir otonom sürüş sunacak firma (Bu konuda çok uzun zamandır testler yapılıyordu), araçlarındaki merkezi eğlence sisteminde ilk olarak Xiaomi 13 serisiyle tanıttığı HyperOS işletim sistemine yer verecek. 

BMW iX ve Mercedes-Benz EQXX gibi araçların tasarımında görev almış kişilerin desteğiyle şekillendiği söylenen Xiaomi SU7, SU7 Pro ve SU7 Max, sızıntı ile gördüğümüz kadarıyla Brembo frenler ile geliyor ve Michelin PSEV lastikler üzerinde yol alıyor.

Geçtiğimiz aylarda Xiaomi CEO’su Lei Jun çalışanlarına yönelik yazdığı mektupta, Xiaomi’nin otomobil üretiminde farklı ve benzersiz avantajlara sahip olduğunun altını şu maddelerle çizmişti:

1. Akıllı elektrikli araçlar geleneksel otomotiv sektörünün iş modelini kökten değiştirdi ve Xiaomi, donanım tabanlı internet hizmeti iş modeli hakkında ayrıntılı bilgiye sahip.

2. Xiaomi, yazılım ve donanım entegrasyonunda en kapsamlı deneyime ve internet sektöründeki en derin üretim teknik bilgisine sahip.

3. Xiaomi’nin ürün çeşitliliği, ürün ölçeği ve kullanıcı sayısı açısından en kapsamlı akıllı ekosisteme sahip.

4. Xiaomi, akıllı elektrikli araçlara uygulanabilecek çok sayıda temel teknolojiye sahip.

5. Xiaomi, dünya çapındaki Mi fanlarının güven ve desteğiyle güçlü bir markaya ve güçlü bir kullanıcı tabanına sahip. 6. Xiaomi’nin bu alana güvenle yatırım yapmasına olanak tanıyan bol miktarda nakit kaynağına sahip.

Xiaomi elektrikli otomobil modeli yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli