reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi SU7

İlk Xiaomi elektrikli otomobil modelinde “SU7, SU7 Pro ve SU7 Max” isimleri kullanılacak

 - Güncelleme: 15 Kasım 2023 14:44

Çinli teknoloji devi Xiaomi şu an aktif olarak bir elektrikli otomobil geliştiriyor ve bu otomobil için yeni bir sızıntı gündemde yer alıyor.

Xiaomi eğer kaçırdıysanız bir elektrikli otomobil üretmek adına geçtiğimiz ay Çin merkezli Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) onayını almasıyla gündeme gelmişti. NDRC, Çin’in otomotiv sektöründeki yeni yatırımlara onay veren ya da vermeyen hükümet organı ve Xiaomi’nin buradan onay alması ilk otomobilini üretime alması adına önemli bir yeşil ışık olmuştu. En son gelen bilgiler sayesinde ise firmanın ilk elektrikli modeli için deneme üretimine başladığını öğrenmiştik. Hatta şirketin şu an haftada yaklaşık 50 araç ürettiği, bunların yol testlerinde kullanılacağı ve aynı zamanda üretim sürecindeki tüm pürüzlerin giderilmesi için birer deneme kobayı olacağı aktarılmıştı. En son ise şirket içerisinde MS11 adının kullanıldığı aracın yıl sonunda pazara “Xiaomi Modena” adı altında çıkarılabileceği de iddia edilmişti. Bugün ise aracın SU7 adı altında pazara sunulacağı ve spesifik olarak SU7, SU7 Pro ile SU7 Max isimli varyasyonların olacağı ortaya çıkarıldı. Yukarıdaki galeride görebileceğiniz şık tasarımla karşımıza çıkacak araç, gövdeye gizlenebilen rüzgarlık da taşıyacak yani sportif bir elektrikli sedan olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce ise araç için zamanla pazara çıkacak toplam üç farklı versiyonun planlandığı aktarılmıştı. Buna göre bir versiyon BYD‘den gelen 400-volt temelli batarya üzerine kurulacak, bir versiyonda CATL‘dan gelen 800-volt temelli 101 kWh’lık “Qlin” batarya olacak, bir versiyon ise “EREV” altyapısı benimseyecek. Bu versiyonda 1.5-litrelik bir benzinli jeneratör motoru (Turbo destekli de olabilir) olacak, bu motor yerleşik bataryaya enerji sağlayarak menzili ciddi şekilde artıracak. Halende temelde yine elektrikli olacak bu EREV modelin detayları belli olmuş değil.

Xiaomi elektrikli otomobil modeli yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli