reklamı kapat

POPÜLER

Volvo CEO'su Jim Rowan LOG Tasarım

Volvo CEO’su Jim Rowan GM’nin CarPlay kararını eleştirdi

Çin merkezli dev Geely’nin altında yer alan Volvo şirketinin CEO’su Jim Rowan, bir röportaj kapsamında GM’nin CarPlay kararını eleştirdi.

Volvo dünyasının başındaki isim Jim Rowan, GM’nin önümüzdeki yıl elektrikli araçlarından Apple CarPlay ve Android Auto sistemlerini kaldıracak olmasının bir “hata” olduğunu söyledi. Volvo araçlarda her iki sistemi de sunduklarını belirten Rowan, araçlarda Apple CarPlay ve Android Auto gibi popüler platformlarla sorunsuz entegrasyon sağlamanın, müşterileri farklı bir sisteme adapte olmaya zorlamaktan çok daha faydalı olduğunu savunuyor. Doğru yolun bu olduğunu söyleyen ve bunda sonuna kadar haklı olan CEO, araç kullanırken navigasyon, müzik ve diğer işlevler için akıllı telefonlarına giderek daha fazla bağımlı hale gelen tüketicilerin, tercihlerini ve alışkanlıklarını göz ardı etmemek gerektiğine inanıyor. Rowan bu arada bilgi-eğlence sistemleri ve abonelik sistemleri gibi araç içi özelliklerden para kazanma eğilimine de şüpheyle yaklaşıyor ve sürece çok sıcak bakmadığını belirtiyor. Biliyorsunuz bu durum son yıllarda hızla artıyor ve sürücüleri fazlasıyla kızdırıyor. Kimse aracında hali hazırda bulunan koltuk ısıtma sistemini kullanmak için aylık ya da yıllık bir abonelik ücreti ödemek istemiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volvo, hali hazırda birden fazla elektrikli aracı birçok farklı ülkede satışa sunmuş bir isim. Hatta bu araçlar Türkiye’de de elde edilebiliyor. 2030 yılında tamamen elektrikli araçlara geçiş yapacak firmanın başındaki Rowan, daha önce içten yanmalı motora sahip araçlar üretmeyi bırakmayan otomobil üreticilerinin, “elektrikli otomobil pazarını kaçırma” riskiyle karşı karşıya olduklarını söylemişti. Bu konuda çok açık bir uyarı yapan Rowan, bu isimlerin market değiştiği zaman yeni dönemde hazır olmayacaklarını ve geriye düşeceklerini belirtiyor.

Geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamaya göre dev üretici 2026’ya kadar en az altı farklı tamamen elektrikli aracı piyasaya sürmüş olacak. Firma elektrikli otomobil pazarının hızla büyüdüğünün farkında ve özellikle içten yanmalı motora sahip araçlar için 2030 yılı özelinde başlayacak yasaklara karşı hazır olmak adına, elektrikli ürün gamını genişletmek için ciddi yatırımlar yapıyor.

Volvo imzalı MPV yanında bu da ilginizi çekebilir: L’Oreal firmasından 2023’te gelecek evde saç boyama cihazı