reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 15 Pro iOS 17.0.3 LOG Tasarım

Apple, iPhone 16 serisinde ısı için grafen kullanabilir

iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max modellerinin ısınma sorunu geçtiğimiz haftalarda çok ses getirmişti. Bugün ısı konusunda iPhone 16 serisi gündeme geldi.

3 nm üretim sürecinden çıkan çok güçlü A17 Pro işlemciye sahip iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max modellerinde görülen yüksek ısı gönderilen bir güncelleme ile çözülmüştü. Spesifik olarak yüksek ısıya odaklanan iOS 17.0.3 güncellemesi için Apple, “Bu güncelleme önemli hata düzeltmeleri, güvenlik güncellemeleri sunar ve iPhone’un beklenenden daha sıcak çalışmasına neden olan bir sorunu çözer.” açıklamasını geçmişti. Bu can sıkıcı konuda Apple’dan güncelleme öncesi resmi bir açıklama da gelmiş ve şirket orada şunları söylemişti: “iPhone’un beklenenden daha sıcak çalışmasına neden olabilecek birkaç durum tespit ettik. Aygıtı kurduktan veya geri yükledikten sonraki ilk birkaç gün boyunca, arka planda artan etkinlik nedeniyle aygıt daha sıcak hissedebilir. Ayrıca iOS 17’de bazı kullanıcıları etkileyen bir hata bulduk ve bu hata bir yazılım güncellemesiyle giderilecek. Bir başka sorun da üçüncü taraf uygulamaların sisteme aşırı yüklenmesine neden olan bazı güncellemeler ile alakalı. Bu uygulamaların geliştiricileri ile birlikte düzeltmeler üzerinde çalışıyoruz. Isınma sorununun titanyum gövde ile alakası yoktur.”  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bugün ise yukarıda da dediğimiz gibi ısı konusunda iPhone 16 serisi gündeme geldi. Ortaya atılan bir iddiaya göre Apple, iPhone 16 serisinde yüksek ısı sorunu yaşamamak adına telefonlar için bir grafen temelli soğutma altyapısı geliştiriyor. Bu konuda henüz ayrıntılı detaylar yok ve firmanın yine ısıyla alakalı olarak bataryayı metal bir koruma ile sarmayı planladığı da söyleniyor. Grafen ile işlemcide ve genel olarak içeride oluşan ısıyı daha hızlı şekilde dışarıya atmayı hedefleyen Apple, bu konuda bir ilke ise imza atmayacak. Söylendiği kadarıyla Google pazara sunduğu Pixel 8 ve Pixel 8 Pro’da benzer bir soğutma çözümü kullanıyor.

iPhone 16 serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli