reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 16 LOG Tasarım

Apple, iPhone 16 serisinde 60 Hz’i yine terk etmeyecek

Apple, iPhone 16 serisinde 60 Hz’i yine terk etmiyor. Bu gerçekten kötü görünüyor çünkü 120 Hz için yine Pro’lara gitmek gerekecek.

Teknoloji devi Apple, yüksek akıcılık getiren 120 Hz yenileme hızını halen bir “Pro” özellik olarak değerlendiriyor ve bu yeni yılda da değişmeyecek gibi görünüyor. Çünkü yapılan yeni bir sızıntıya göre 2024’ün eylül ayında tanıtılacak iPhone 16 ve 16 Plus modellerinde sırasıyla 6,12-inç LTPS 60 Hz ve 6,69-inç LTPS 60 Hz ekranlara yer verilecek. 16 Pro ve 16 Pro Max ya da olası adıyla 16 Ultra’da ise sırasıyla 6,27-inç LTPO 120 Hz ve 6,86-inç LTPO 120 Hz ekranlara yer verilecek. iPhone 15 serisinde olduğu gibi ortak olarak Dynamic Island kullanılacak iPhone 16 serisi için bundan önce “ısınma” odaklı bir bilgi gündeme gelmişti. Kaçıranlar için 3 nm üretim sürecinden çıkan çok güçlü A17 Pro işlemciye sahip iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max modellerinde görülen yüksek ısı gönderilen bir güncelleme ile çözülmüştü. Spesifik olarak yüksek ısıya odaklanan iOS 17.0.3 güncellemesi için Apple, “Bu güncelleme önemli hata düzeltmeleri, güvenlik güncellemeleri sunar ve iPhone’un beklenenden daha sıcak çalışmasına neden olan bir sorunu çözer.” açıklamasını geçmişti. Bu can sıkıcı konuda Apple’dan güncelleme öncesi resmi bir açıklama da gelmiş ve şirket orada şunları söylemişti:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“iPhone’un beklenenden daha sıcak çalışmasına neden olabilecek birkaç durum tespit ettik. Aygıtı kurduktan veya geri yükledikten sonraki ilk birkaç gün boyunca, arka planda artan etkinlik nedeniyle aygıt daha sıcak hissedebilir. Ayrıca iOS 17’de bazı kullanıcıları etkileyen bir hata bulduk ve bu hata bir yazılım güncellemesiyle giderilecek.

Bir başka sorun da üçüncü taraf uygulamaların sisteme aşırı yüklenmesine neden olan bazı güncellemeler ile alakalı. Bu uygulamaların geliştiricileri ile birlikte düzeltmeler üzerinde çalışıyoruz. Isınma sorununun titanyum gövde ile alakası yoktur.”  

Ortaya atılan bir iddiaya göre Apple, iPhone 16 serisinde yüksek ısı sorunu yaşamamak adına telefonlar için bir grafen temelli soğutma altyapısı geliştiriyor. Bu konuda henüz ayrıntılı detaylar yok ve firmanın yine ısıyla alakalı olarak bataryayı metal bir koruma ile sarmayı planladığı da söyleniyor.

Grafen ile işlemcide ve genel olarak içeride oluşan ısıyı daha hızlı şekilde dışarıya atmayı hedefleyen Apple, bu konuda bir ilke ise imza atmayacak. Söylendiği kadarıyla Google pazara sunduğu Pixel 8 ve Pixel 8 Pro’da benzer bir soğutma çözümü kullanıyor.

iPhone 16 serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli