reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 16 serisi için yeni kamera ve batarya bilgileri geldi

2024’ün sonunda lanse edilecek iPhone 16 serisi için yeni kamera ve batarya bilgileri geldi. Telefonlar şimdiden gündemden düşmüyor.

iPhone 16 serisindeki 16 Pro, yeni ortaya atılan bir bilgiye göre abisi 16 Pro Max (16 Ultra da denilebilir) ile ortak olarak 5x optik zoom getiren bir “Tetraprism” telefoto kameraya sahip olacak. Eğer bilmiyorsanız bu yeni tip telefoto kamera şu an sadece 15 Pro Max modelinde yer alıyor, bu açıdan 16 Pro için atılacak bu adım şimdiden memnun ediyor. Bu arada bugün 16 Pro’da kullanılacak batarya da gündemde. Öncekiler gibi “L” şeklinde tasarlanan bu yukarıda görebileceğiniz yeni batarya, ısının daha iyi uzaklaştırılması için bir metal ile kaplı ve bu sayede şarj ile yük altında daha serin kalacak gibi görünüyor. Bu elbette güzel görünüyor, bu sayede şarj hızlarının da artırılması olası görünüyor. Dün de teknoloji devi Apple’ın yüksek akıcılık getiren 120 Hz yenileme hızını halen bir “Pro” özellik olarak değerlendirdiği ve bunun yeni yılda da değişmeyeceği ortaya çıkmıştı. Çünkü yapılan yeni bir sızıntıya göre 2024’ün eylül ayında tanıtılacak iPhone 16 ve 16 Plus modellerinde sırasıyla 6,12-inç LTPS 60 Hz ve 6,69-inç LTPS 60 Hz ekranlara yer verilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

16 Pro ve 16 Pro Max ya da olası adıyla 16 Ultra’da ise sırasıyla 6,27-inç LTPO 120 Hz ve 6,86-inç LTPO 120 Hz ekranlara yer verilecek. iPhone 15 serisinde olduğu gibi ortak olarak Dynamic Island kullanılacak iPhone 16 serisi için bundan önce “ısınma” odaklı bir bilgi gündeme gelmişti.

Kaçıranlar için 3 nm üretim sürecinden çıkan çok güçlü A17 Pro işlemciye sahip iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max modellerinde görülen yüksek ısı gönderilen bir güncelleme ile çözülmüştü. Ortaya atılan bir iddiaya göre Apple, iPhone 16 serisinde yüksek ısı sorunu yaşamamak adına telefonlar için bir grafen temelli soğutma altyapısı geliştiriyor.

Grafen ile işlemcide ve genel olarak içeride oluşan ısıyı daha hızlı şekilde dışarıya atmayı hedefleyen Apple, bu konuda bir ilke ise imza atmayacak. Söylendiği kadarıyla Google pazara sunduğu Pixel 8 ve Pixel 8 Pro’da benzer bir soğutma çözümü kullanıyor.

iPhone 16 serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER