reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck odaklı ilk taklitlerden Robotruck tanıtıldı

Bu aralar sık sık ses getiren elektrikli pickup modeli Tesla Cybertruck için bu sefer ilk taklitlerden Robotruck dikkat çekti.

Kaçıranlar için Tesla CEO’su Elon Musk, şirketin son çeyrek görüşmeleri sırasında Tesla Cybertruck hakkında konuşmuş, aracın geniş çaplı seri üretimi 2024’ten önce olmayacak demişti. Türkiye’de resmi olarak satılması çok olası olmayan araç, geçtiğimiz aylarda ise Gigafactory Texas fabrikasında ufak çaplı üretime alınmıştı. Esas geniş çaplı üretiminin halen 2024 yılında yapılacağı açıklanan araç için 30 Kasım tarihinde bir etkinlik düzenlenecek ve bu etkinlik kapsamında uzun süredir beklenen teslimat sürecine başlanacak. Bunun öncesinde aracı gündeme getiren Robotruck oldu. LA Auto Show kapsamında bir prototip / konsept olarak sergilenen araç, Aitekx isimli daha önce duyulmamış bir şirketten geliyor ve 2025 yılında pazara sunulması hedefleniyor. Cybertruck’ı hali hazırda çirkin bulanların adeta nefret ettiği bu klon, Aitekx’in iddiasına göre 885 km menzil sunabilecek, 0’dan 100 km/s hıza 3,5 saniyede ulaşabilecek ve 200 km/s hıza çıkabilecek. İçi dışından daha kötü olan model (Prototip sergilemesi için çok kötü bir adım), kaça satılacak belli değil ancak firma zamanla fiyat 40 bin dolara kadar çekmeyi hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firma Cybertruck için teslimat etkinliği öncesinde ilginç bir adım atılmış ve aracı alanların ilk yıl satması bir bakıma yasaklanmıştı. Satış sözleşmesine, “Aracınızı teslim tarihini takip eden ilk yıl içinde satmayacağınızı veya başka bir şekilde satmaya teşebbüs etmeyeceğinizi kabul ediyorsunuz” maddesi eklenen Cybertruck, bu açıdan ilk aşamada büyük bir karaborsanın merkezinde kalmayacak gibi görünüyordu.

Aracın satış sözleşmesine, “Tesla aracın mülkiyetinin devrini önlemek için ihtiyati tedbir isteyebilir veya sizden 50 bin dolar tutarında tazminat talep edebilir. Tesla ayrıca size gelecekte herhangi bir araç satmayı yasaklayabilir” maddesini de ekleyen şirket, gerçekten haklı bir nedenle satmak isteyenlerden ise Cybertruck’ı kendisinin geri alacağını belirtmişti. Ancak satış sözleşmesine eklenen tüm bu maddeler geçtiğimiz günlerde yapılan bir güncelleme ile çıkarılmıştı.

Tesla Cybertruck haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı