reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Cybertruck LOG Tasarım

Tesla Cybertruck için alınan “ilk yılda satamazsın” kararında geri adım

Bu aralar sık sık ses getiren elektrikli pickup modeli Tesla Cybertruck kısa süre önce ilginç bir haberle gündeme gelmişti.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, şirketin son çeyrek görüşmeleri sırasında Tesla Cybertruck hakkında konuşmuş, aracın geniş çaplı seri üretimi 2024’ten önce olmayacak demişti. Türkiye’de resmi olarak satılması çok olası olmayan araç, geçtiğimiz aylarda ise Gigafactory Texas fabrikasında ufak çaplı üretime alınmıştı. Esas geniş çaplı üretiminin halen 2024 yılında yapılacağı açıklanan araç için 30 Kasım tarihinde bir etkinlik düzenlenecek ve bu etkinlik kapsamında uzun süredir beklenen teslimat sürecine başlanacak. İşte bu etkinlik öncesinde ilginç bir adım atılmış ve aracı alanların ilk yıl satması bir bakıma yasaklanmıştı. Satış sözleşmesine, “Aracınızı teslim tarihini takip eden ilk yıl içinde satmayacağınızı veya başka bir şekilde satmaya teşebbüs etmeyeceğinizi kabul ediyorsunuz” maddesi eklenen Cybertruck, bu açıdan ilk aşamada büyük bir karaborsanın merkezinde kalmayacak gibi görünüyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aracın satış sözleşmesine, “Tesla aracın mülkiyetinin devrini önlemek için ihtiyati tedbir isteyebilir veya sizden 50 bin dolar tutarında tazminat talep edebilir. Tesla ayrıca size gelecekte herhangi bir araç satmayı yasaklayabilir” maddesini de ekleyen şirket, gerçekten haklı bir nedenle satmak isteyenlerden ise Cybertruck’ı kendisinin geri alacağını belirtmişti. Ancak satış sözleşmesine eklenen tüm bu maddeler yapılan bir güncelleme ile çıkarıldı. Bu aşamada yüzde 100 kesin değil ancak ya firma süreci iptal etti ya da sözleşmede bir güncelleme yapmak için daha önce eklenen maddeleri bir süre için geri çekti.

Araç için biliyorsunuz bu aralar çok sayıda video paylaşıldı. Örneğin son çıkan videoda Cybertruck iyi seviyedeki yerden yüksekliği sayesinde, bir tırmanma parkurundan sorun yaşamadan geçmeyi başarmasıyla dikkat çekmişti. Birçok sürücünün şehir dışına çıkarmayacağı, bazılarının ise gerçekten bu şartlarda kullanacağı araç, elektriğin yüksek torkuyla ciddi bir arazi performansı vadediyor, daha iyi lastikler ile aracın çok daha iyi bir tırmanma canavarı olması bekleniyor.

Tesla Cybertruck haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı