reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp LOG Tasarım

Google, WhatsApp yedeklerini yakında kotadan düşecek

 - Güncelleme: 14 Kasım 2023 19:55

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma servislerinden WhatsApp için bugün yedekleme odaklı bir konu ses getirdi.

WhatsApp sohbet geçmişinizi biliyorsunuz hem Android hem de iPhone’larda buluta yedekleyebiliyorsunuz. Android tarafında yedekleme Google hesabıyla verilen depolama alanı üzerinden (Drive de sürece dahil), iPhone tarafında ise iCloud üzerinden oluyor. WhatsApp’ın yedekleri iCloud tarafında kotadan düşerken, Google tarafında düşmüyordu. Android tarafında kullanıcılar Meta ve Google arasındaki anlaşma sayesinde sınırsız bir yedek depolama alanı elde ediyordu. Ancak bu güzel durum yakında sona eriyor. İlk bilgisi daha önce gelen adımı bugün burada resmi olarak duyuran internet devi Google, önümüzdeki yılın başında alınan yedeklerin hesaplar ile birlikte sunulan 15 GB’lık ücretsiz kotadan ve satın alınan paketlerden düşmeye başlayacağını duyurdu. Bu konuda, “Bu değişiklik ilk olarak Aralık 2023’ten itibaren WhatsApp Beta kullanıcılarına, ardından da yeni yıl itibarıyla tüm WhatsApp kullanıcılarına kademeli olarak sunulmaya başlanacak.” diyen şirket ayrıca, “Depolama sınırınıza ulaşırsanız, ihtiyacınız olmayan öğeleri kaldırarak yedeklemeye devam etmek için yer açabilirsiniz.” açıklamasını da yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp için dün akşam büyük gruplar için sesli sohbet altyapısı duyurulmuştu. Bu altyapıda grup üyelerine yeni bir mesaj gibi görülen sesli sohbetler başlatılabiliyor, bu sohbetler başlatıldığı zaman grup üyelerinin telefonları çalmıyor. Bu gerçekten çok güzel görünüyor, sesli grup görüşmesi başlatılan grupta normal mesajlaşma süreci de aktif olarak devam ettirilebiliyor.

Bu sayede sesli görüşmeye uygun olmayan ya da katılmak istemeyenler mesajlaşmaya devam edebiliyor. Bu yeni temeldeki sesli sohbetleri yukarıda da görebileceğiniz üzere ekranın en üstüne konumlandıran firma, sesli grup sohbete girenlerin görüşmeden çıkmadan gruba mesaj gönderebilmesine de izin veriyor. Önümüzdeki haftalarda herkes için aktif edilecek bu faydalı altyapı, başta 33 ya da fazla üyeye sahip gruplarda karşımıza çıkacak.

WhatsApp haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER