reklamı kapat

POPÜLER

whatsapp

WhatsApp için fotoğraf odaklı kalite seçeneği çok yakında

WhatsApp için kullanıma sunulan en son Android betasında fotoğraf odaklı beklenen kalite seçeneği gelmiş durumda.

WhatsApp, geçtiğimiz hafta çıkan en son Android betasında bir video yükleme kalite ayarı kazanmıştı. Hatırlamak adına ileride kullanıcılar video yüklerken üç farklı seçenek ile karşılaşacak.

Bunlardan bir tanesi otomatik ayar olacak. Bu ayar yüklenen video kalitesini analiz ederek ortalama kalite ve ortalama veri tüketimi için özelleştirecek.

Ancak kişiler isterlerse videoları daha düşük kalitede de yükleyebilecek. Veri tasarruf seçeneğiyle kalite düşecek ancak harcanan internet azalacak.

En iyi kalite seçeneği ise harcanan veriyi yüksek tutarak videonun çekildiği kaliteye olabildiğinde yakın şekilde karşı tarafa atılmasına imkan tanıyacak. Burada yüksek ihtimalle yine sıkıştırma olacak ancak eskiye nazaran daha kaliteli video yüklenebilecek.

Bu seçeneğin tam olarak aynısı fotoğraf için de gelecek. Yani kişiler çok ama çok yakında WhatsApp üzerinden daha yüksek kaliteli fotoğraf gönderebilecek. Bu özellik için çıkış yayımlanan son Android betası ile herkese açık şekilde başlamış durumda.

Beta testlerinin Android tarafında yapılacak olması, özelliğin iOS tarafına gelmeyecek olduğu anlamına gelmiyor. Yeni imkanlar çok yakında her iki tarafa da sunulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp bugün güvenlik odaklı bir yenilikle gündemdeydi

Hatırlamak adına WhatsApp, kişiler arasında yapılan görüşmeleri uçtan uca şifreleyerek güvenlik altına alıyor. Ancak bu durum Google Drive ya da iCloud sohbet yedekleri için böyle değil.

Burada sadece sunucu temelli şifreleme kullanılıyor ve bu da doğal olarak yüksek güvenlik getirmiyor. Bunun değiştirilmesi uzun zamandır isteniyor ve bu konuda güzel bir adım daha atılmış durumda.

Ortaya çıktığı kadarıyla Google Drive ya da iCloud gibi bulut sohbet yedeklerinin de uçtan uca şifrelenmesi için testler başladı. WhatsApp’ın en son Android betasına giriş yapan imkan faydalı görünüyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti