reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

WhatsApp

WhatsApp mesajlarını Google Drive’a yedekleme [Nasıl yapılır?]

Google geçtiğimiz aylarda WhatsApp kullanıcıları için müjdeli bir haber paylaşmıştı. Önümüzdeki dönemde WhatsApp yedeklerinizi Drive’da tutmak isteyebilirsiniz.

Advertisement

Kullanıcılara sohbet yedekleme seçeneği sunan WhatsApp aynı zamanda Android kullanıcılarına Google Drive desteği de veriyor. Yani popüler mesajlaşma servisindeki mesajlarınızı Drive üzerinden yedekleyebiliyorsunuz. Geçtiğimiz aylarda mesajlarını yedeklemek isteyen kullanıcılarla sevindirici bir haber paylaşılmıştı. 12 Kasım‘dan itibaren kullanıcıların WhatsApp yedeklemeleri Google Drive hesaplarında yer kaplamayacak. Böylelikle kullanıcılar yer sıkıntısı çekmeden yedekleme yapabilecek. Ancak küçük bir uyarı da yapalım, eğer daha önce Drive yedeklemesi yaptıysanız ve bir yıldır güncellemediyseniz 12 Kasım’da eski yedekleri kaybedeceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mesajları Drive’a yedekleme

Yedekleme işlemine gelince. Öncelikle tüm adımlardan önce bu işlem için Wi-Fi’a bağlı olduğunuzdan emin olun. Böylelikle yedekleme işlemindeki yüksek veri aktarımının internet paketinizi tüketmesini önleyebilirsiniz. Daha sonra dikkat etmeniz gereken ikinci unsur, telefonunuzda aktif kullandığınız bir Google hesabının bulunuyor oluşu. Bir de tabii telefonda yedekleme yaratılabilecek yeterli boş alan da bulunması gerekiyor. Bu boş alan kullanıcıdan kullanıcıya değişkenlik gösteriyor.

Daha sonra izlemeniz gereken adımlar basit. Mesajlaşma servisinin belli aralıklarla otomatik yedekleme yapmasını istiyorsanız uygulamayı açtıktan sonra sonra Ayarlar > Sohbetler > Sohbet yedeği adımlarını takip etmeniz gerekiyor. Bu panelde Google Drive’a yedekle’ye dokunup yedekleme sıklığı için Asla haricindeki seçeneklerden birini seçin. Daha sonra sohbet geçmişinin yedekleneceği Google hesabını seçebilirsiniz.

Sohbetleri ayrıca otomatik değil manuel olarak da yedeklemek mümkün. Bunun için yine Ayarlar > Sohbetler > Sohbet yedeği adımlarını takip ettikten sonra YEDEKLE’ye dokunarak sohbet yedeğini alabilirsiniz.

iOS kullanıcıları aynı işlemi iCloud için gerçekleştirebilir.