reklamı kapat

POPÜLER

iPhone’da silinmiş rehberi kurtarmanın yolları [Nasıl yapılır?]

Mobil kullanıcıların sıklıkla yaşadığı sorunlardan biri “rehberlerindeki kişilerin” silinmesi. Ancak öncesinde alacağınız basit bir önlemle bunu engellemeniz mümkün. Gelin bu basit adımlar nelermiş bakalım.

Esasen, akıllı telefonlarda veri kaybını önlemek için yapılması gereken tek bir şey var, o da yedekleme yapmak. iPhone kullanıcıları için sunduğumuz bu üç öneri, nasıl yedekleme yapacağınız konusunda size bir fikir verecektir. Ancak 3’üncü madde, Android kullanıcıları tarafından da uygulanabilir. Gelin o yedekleme yöntemleri nelermiş bir bakalım.

iTunes

Telefonunuzdaki verileri iTunes ile yedekleyebilirsiniz. Sadece rehberinizdeki kişileri değil, fotoğrafları hatta uygulamaları dahi bu şekilde kayıt altında tutmanız mümkün. Bu sayede iPhone’unuzu yeni bir iPhone ile değiştirdiğinizde, kurulu uygulamalarınıza kadar iTunes üzerinden yeni cihazınıza yükleyebilirsiniz.

iTunes’a yedeklemek için yapmanız gerekense, telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayıp iTunes uygulamasını çalıştırmak. Burada uygulama telefonunuzu algıladığında “Özet” kısmında yedekleme seçenekleri bulunuyor. Burada iCloud’a yedekle veya “Bu bilgisayar”a yedekle diye iki seçenek çıkıyor. iCloud kullanıcıları burada iCloud yedeklemesi yapabilir. “Şimdi Yedekle” seçeneğini tıkladığınızda yedekleme işlemi başlayacaktır.

Yeni bir iPhone’a geçiş yaptığınızda yine aynı şekilde iTunes’a bağlanarak “Yedeklemeyi Geri Yükle” seçeneğini işaretleyip eski cihazınızda yaptığınız yedeklemeyi yeni cihazınıza yükleyebilirsiniz.

iCloud

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi iTunes üzerinden iCloud’a yedekleme yapmak mümkün. Ancak cihazınızı bilgisayara bağlamadan direkt olarak telefon üzerinden de yedekleme yapabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmeden önce telefonunuzu Wi-Fi’a bağladığınızdan emin olun. Sonrasında Ayarlar > [adınız] bölümüne girip iCloud’u açın. Burada iCloud’u kullanan uygulamaları görüntüleyebilir, kendi istediğiniz uygulamaları seçebilirsiniz. iCloud’u kullanan seçili uygulamaların hemen altında iCloud Yedekleme seçeneğine girerek bunu açabilir, hemen altında yer alan Şimdi Yedekle seçeneğine basarak yedeklemeyi başlatabilirsiniz.

Daha sonra yeni bir cihazda iCloud hesabınıza giriş yaparak yedeklemeyi yükleyebilirsiniz.

Google Drive

Bu madde sadece iPhone değil Android kullanıcıları için de geçerli bir yöntem. Hatta iPhone’dan Android’e geçmeyi planlayan kullanıcılar için kurtarıcı dahi olabilir. Yapmanız gerekense çok basit. Bir Gmail hesabına sahip olmak ve Google Drive’ı cihazınıza indirmek. Google Drive uygulaması üzerinde açık olan Gmail hesabınıza yedeklemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Drive uygulamasına girip sol üst köşedeki alt alta duran üçlü çizgiye tıklamanız gerekiyor. Oradan Ayarlar’ı seçip Backup (yedekleme) seçeneğine tıklayabilirsiniz. Burada karşınıza çıkan yedekleme ekranı üç seçenek sunuyor: Kişiler, Takvim etkinlikleri, Fotoğraf ve videolar. Yedeklemek istediğiniz verileri seçip Yedeklemeyi Başlat derseniz verilerinizi Google Drive’a yedekleyebilirsiniz.

Geri yüklemek içinse yeni cihaza Google hesabınızı girmeniz gerekiyor. Daha sonra Ayarlar’dan hesap verilerini eşitleyerek kişilerinize ulaşabilirsiniz.