reklamı kapat

POPÜLER

GetContact

GetContact ve benzeri rehber uygulamalarına erişim yasağı

Bir haftadır giderek popülerleşen ve ardından oldukça tehlikeli olduğu fark edilen GetContact mahkeme kararıyla yasaklandı. Ona benzeyen 70 rehber uygulamasına da erişim yasağı getirildi.

Advertisement

Telefon numarası üstünden isim sorgulama veya arayan kişinin kimliğini belirlemeye yarayan rehber uygulamaları uzun zamandır kullanılıyor. Fakat bu uygulamaların eriştiği bilgiler ve yol açtığı tehlikeler kısa sürede büyük ilgi çeken GetContact ile gündeme geldi. Kullanıcıların tepkisiyle ön plana çıkan GetContact gibi 70 farklı rehber uygulaması BTK’nın talebi doğrultusunda incelemeye alındı. Yürütülen sürecin ardından Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi bu uygulamalara erişim yasağı getirme kararı aldı.

Veri hırsızlığı ihtimali

Türk girişimci Burak Sağlık tarafından geliştirilen GetContact uygulamasını indirdiğiniz anda sizden pek çok alana erişim istiyor. Diğer rehber uygulamaları için de durum pek farklı değil. İzin istenen bilgiler arasında kamera, galeri, rehber, arama geçmişi, internet bağlantısı gibi birçok kategori bulunuyor. Kişisel veri hırsızlığına fazlasıyla müsait olan uygulama önce Apple’dan darbe yemişti. Teknoloji devi uygulamayı AppStore’dan kaldırma kararı almıştı. BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan’ın da tehlikeli olduğu konusunda uyardığı uygulama artık kullanılamayacak. Veri hırsızlığı iddialarını reddeden Teknasyon şirketinin kurucusu Burak Sağlık’ın ve diğer rehber uygulamasının sahiplerinin bu kararın ardından nasıl bir hamle yapacağı merak ediliyor.