reklamı kapat

POPÜLER

GetContact

Türk girişimci imzası taşıyan GetContact’a Apple darbesi

Apple son günlerde teknoloji gündemini meşgul eden GetContact için harekete geçti. Bu süreçte uygulamanın arkasındaki Türk girişimci de iddiaları yanıtladı.

Bildiğiniz gibi sosyal medyada GetContact çılgınlığı yaşanıyor. Herkes uygulamayı indirip, çevresindeki insanların kendisini rehbere nasıl kaydettiğini öğrenmek istiyor. Fakat kısa sürede popülerleşen bu uygulama başlangıçta çok fazla veriye erişmek üzere izin talep ediyor. Bunun içinde fotoğraflardan tutun, sizin adınıza arama yapmak bile var. Dolayısıyla veri hırsızlığı iddiaları gündeme geldi. Uygulamanın fazlasıyla tehlikeli olduğu söylendi. Hatta BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan da kullanıcıları bu tarz uygulamalar konusunda uyardı. Aradan geçen zamanın ardından Apple da iddialara sessiz kalmadı. Yoğun ilgi gören GetContact’ı AppStore’dan kaldırdı. Böylece iOS kullanıcıları artık mağazadan bu rehber uygulamasına erişemeyecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Verileri satmıyoruz

25 farklı uygulamayla birlikte hakkında inceleme başlatılan GetContact’ın arkasındaki isim de Türk çıktı. Teknasyon şirketinin kurucusu Burak Sağlık veri hırsızlığına dair iddiaları yalanladı. “Son birkaç gün içinde haberlerde iddia edilen veri paylaşımı ve kötüye kullanım ile ilgili doğrulayıcı nitelikte herhangi bir kanıt yer almamıştır. Bu tür asılsız haberleri gördükçe üzülüyor ve şaşkınlık içerisinde takip etmek zorunda kalıyoruz. Bu haberler nedeniyle bazı kullanıcılarımız, istediğimiz bazı izinler için endişe duyuyor. Bu endişeleri gidermek için www.getcontact.com web adresimizde bir bülten yayınladık” sözlerini sarf etti.

Tüm bu gelişmelerin ardından Google Play Store’un da benzer bir adım atıp atmayacağı ise merakla bekleniyor. Öte yandan uygulama hakkındaki inceleme süreci de devam ediyor.