reklamı kapat

POPÜLER

GetContact

GetContact ve 25 farklı uygulama için inceleme başlatıldı

Son zamanlarda popüler bir hal alan GetContact‘ın beraberinde pek çok tehlikeyi getirdiğini biliyoruz. BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan da kullanıcıları bu tarz uygulamalar konusunda uyardı. Üstelik benzer bir mantıkla işleyen 25 uygulama hakkında inceleme başlatıldı.

Son zamanlarda yoğun olarak kullanılmaya başlanan GetContact bir anlamda rehber hizmeti sunuyor. Uygulamayı indirip, gerekli izinleri veren kişiler hangi numaranın kim adına kayıtlı olduğunu görebiliyor. Aynı zamanda kişilerin kendilerini hangi isimle kaydettiğini de bulabiliyor. Fakat bu herkesin numarasını bulabileceğiniz anlamına gelmiyor. Aradığınız kişinin uygulama havuzunda yer alması gerekiyor. Fakat uygulama rehberin yanı sıra pek çok başka bilgiye de erişiyor. Dolayısıyla kişisel veri hırsızlığına olanak tanıyor. Bu yüzden de oldukça tehlikeli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uygulamalara verilen izinlere dikkat

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan da kullanıcıları GetContact tarzındaki uygulamalar için uyardı. Kaynağı belli olmayan üçüncü parti uygulamaların kişisel verileri kötü niyetle kullanma ihtimali olduğunun altını çizdi. GetContact’ın yanı sıra CIA, UpCall, Truecaller, CallApp, Kim Arıyor? uygulamalar için de inceleme süreci başlatıldı. Google Play Store üzerinden 100 milyonlarca kez indirilen bu uygulamaların elde ettiği verileri nasıl kullandığı araştırılacak. Gerçekten zararlı olan uygulamalar böylece tespit edilebilecek.