reklamı kapat

POPÜLER

2019 Jaguar F-Pace SVR

550 beygirlik güç ile kükremeyi biraz daha net duyma vakti: 2019 Jaguar F-Pace SVR [Video]

New York Otomobil Fuarı’nın kapılarını açmasıyla birlikte aileye katılan 2019 Jaguar F-Pace SVR, SUV sınıfının en keyifli performans odaklı modellerinden olacak.

SUV sınıfına olan ilginin bizlere getirdiği en keyifli hediyelerden birisi olan Jaguar F-Pace, aslında beraberinde oluşacak ailenin ilk habercisi niteliğindeydi. Tarihinin ilk SUV modeliyle gerek kullanıcılardan aldığı olumlu geri dönüşler gerekse ödül ile kendi içerisinde “biz bunu neden daha önce yapmadık?” diye çelişkiye bile düştüğünü düşündüğümüz Jaguar, E-Pace’in ardından ilk elektrikli modelini de bu sınıfta kullanıcılarla buluşturdu. “Pace ailesi” olarak nitelendirebileceğimiz bu modellerin öncüsü içinse bugün itibarıyla sınırları genişletme vakti geldi. New York Otomobil Fuarı’yla birlikte beklenen rozete kavuşan 2019 Jaguar F-Pace SVR, standartlardan sıyrılmak isteyenlerin yine ilk gözünü çevireceği adreslerden birisi olmak istiyor. Kaputunun altında F-Type SVR’dan bildiğimiz makineyle gelen model teknik olarak bunu destekleyecek eklentileri de barındırıyor.

Motor – Performans

Motor bölümünde süperşarj destekli 5.0 litrelik V8 makineyle bizleri karşılayan Jaguar F-Pace SVR, 550 beygirlik güç ve 680 Nm tork değerlerini kullanıcısının ayağına seriyor. Standart versiyondan 170 beygire varan bir farkla adeta bambaşka bir model haline gelen araç 0’dan 100’e hızlanmasını 4,1 saniyede tamamlarken saatte maksimum 283 km/s’lik hıza erişebiliyor. Tüm bu değerleri 8 ileri otomatik şanzıman üzerinden dört tekerlekten çekişli altyapı eşliğinde yere aktaran F-Pace SVR’daki en temel yardımcılardan birisi aktif yapıdaki elektronik diferansiyel kilidi. Elden geçirilen süspansiyonlarla birlikte aracın viraj kabiliyetine çok ciddi katkı sağlayan bu kilit sürüş dinamiğinin temel parçaları arasında. Bu arada performans kısmına etki edenler arasına 21 inç’lik hafif alaşım performans jantlarını eklemezsek olmaz. Yeni set beraberinde yaklaşık 5,5 kilogramlık ağırlık kazanımını getirmekte.

Tasarım – Donanım

Standart versiyona oranla tasarım detayları oldukça bariz parçalar üzerine oluşan Jaguar F-Pace SVR’da, altı çizilmesi gereken şey tamponlar. Aracı aerodinamik olarak rahatlatmak ve makineyi soğutmak adına adına hara girişleri hatırı sayılır oranda büyütülen parçalar, kaput bölümünde yapılan çizgisel oyunlarla birlikte aracı agresiflik karakterine artı değer katmakta. Kokpitinde standart versiyonda gördüğümüz detayları birebir oranda koruyan modelde 12,3 inç’lik sürücü ekranı ve 10 inç’lik multimedya ekran yer almakta. Kullanıcıların burada farklılık anlamda en ciddi hissedecekleri noktayı her performans otomobilinin olmazsa olmazı özel koltuklar yaratacak. Yurt dışında 79.990 dolarlık fiyatla alıcı bulacak olan 2019 Jaguar F-Pace SVR’ın satışları yaz döneminden itibaren başlayacak.

Video