reklamı kapat

POPÜLER

akıllı telefon

Borcu bulunan ve taksitleri ödenmeyen akıllı telefonlar için önemli gelişme!

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, kısa süre önce milyonları ilgilendiren bir akıllı telefon açıklamasında bulundu.

HaberTürk‘e bir açıklamada bulunan Ömer Fatih Sayan, borcu bulunan ve taksitleri ödenmeyen akıllı telefon modellerinin hızlı el değiştirmeleri önlemek amacıyla bir önlem alındığını açıkladı. Söylendiği kadarıyla bazı vatandaşlar nakit ihtiyaçlarını gidermek için GSM operatörlerinden 12 ya da 24 ay taksitle aldığı akıllı telefon modellerini, ambalajını açmadan başka bayiye ya da internet üzerinden çok ciddi indirimler ile satıyor. Meclis’ten geçen yeni yasa ile borcu bulunan ve taksitleri ödenmeyen cepler sadece alan kişi tarafından kullanılabilecek. Abone cihazı borç döneminde başkasına satamayacak. Böylece, cep telefonu ile nakit yaratmanın yanı sıra dolandırma amaçlı girişimlerin de önüne geçilmesi hedefleniyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, yasanın yürürlüğe girmesinin ardından bu yöntemle alınacak cepler için uygulamanın söz konusu olacağını söylüyor.

Ekonomik düzenlemelerin de içinde yer aldığı Meclis’ten geçen torba yasaya göre “Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne ( MCKS) kayıtlıyken elektronik kimlik bilgisi kopyalanmış gerçek cihazlar ve mobil haberleşme hizmeti sunan işletmeciler tarafından finansman borcu bulunduğu bildirilen cihazlar, borcun devam ettiği süre boyunca sadece eşleştirme yapılan abone numaralarıyla kullanılmak üzere kullanıma açılacak. İşletmeciler finansman borcu ödenen cihazları, eşleştirme yapılan numara kısıtının kaldırılmasını teminen MCKS’ye bildirecek.” Yani borç ödenene kadar cihaz sadece cihazı alan kişi tarafından kullanılabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı telefon için kısa süre önce bir açıklama daha yapılmıştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Fatih Sayan kısa süre önce “Türkiye’de 80 milyon kullanıcı üzerinde 270 milyon adet cep telefonu göründüğünü ancak bunların 70 milyonundan 7 yıldan bu yana hiç sinyal gelmediğini” açıklamasını yaptıştı. Sayan, bu cep telefonu modellerinin IMEI numaralarını kendi kaçak telefonlarına kopyalayıp kullananları 250 lira karşılığında affedeceklerini bildirdi.

İlginizi Çekebilir

Telefon görüşmesi yapabileceğiniz gelişmiş akıllı yüzük