reklamı kapat

POPÜLER

Ulusal mobil uyarı sistemi

Ulusal mobil uyarı sistemi kuruluyor; işte ilk detaylar

Türkiye’de önemli bir adım daha atılıyor. Artık resmileştiği üzere Ulusal mobil uyarı sistemi kuruluyor. İşte konu hakkındaki ilk detaylar;

Advertisement

Ulusal Mobil Uyarı Sistemi‘nin (UYARSİS) kurulması ve işletilmesine ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan konuyla ilgili açıklama yaptı. Sputnik’te yer alan habere göre Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan da konuyla açıklama yaptı. Sayan yaptığı açıklamada, “Ulusal uyarı sistemiyle operatörlerin SMS gönderim kapasiteleri artırılarak ülke genelinde tüm mobil kullanıcılara kısa bir süre içerisinde ulaşılabilecek. Sistem sadece ülke genelinde değil, anlık olarak bir bölgede, bir ilde veya ilçede bulunan kişilere de ulaşabilecek” ifadelerini kullandı. Bakan Yardımcısı Sayan, uyarı sisteminin afet, acil durum ve güvenlikten sorumlu kurumların da kullanımına açık olacağını aktararak şöyle dedi:

“Bu sayede afet veya acil durum meydana geldiğinde, coğrafi alan içindeki kişilerin erken uyarı mesajlarını alabilmesi mümkün olacak. Ayrıca uyarı sistemi; afet, acil durum ve güvenlikten sorumlu kurumların kullanımına da açılabilecek.

Uyarılar için; CMAS (Ticari Mobil Uyarı Sistemi), CBS (Hücresel Yayın), SMS (kısa mesaj) ve çağrı öncesi anonsu gibi yöntemler kullanılacak. Her türlü afet ve kriz karşısında, ülkemizin haberleşme altyapısının sürekliliğini sağlamak en hayati önceliğimiz. UYARSİS’in hayata geçmesi için büyük bir çaba sarf eden BTK ve ilgili tüm kurumlarımıza şükranlarımı sunuyorum.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ulusal mobil uyarı sistemi önemli görünüyor

Sadece ülke geneli değil bölgesel olarak kullanılabiliyor olması da güzel görünen sistem, ilerleye dönemde daha detaylanacaktır.

İlginizi Çekebilir

Facebook’tan gelen takibe izin verin odaklı yeni reklam