reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5 PS5

PlayStation 5 için beklenen SSD artış haberi geldi

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için önemli bir detay netlik kazandı. Firma konsolun ikinci SSD yuvasını sonunda açıyor.

Advertisement

PlayStation 5 en son yeni bir VR başlığın duyurusu ile gündeme gelmişti. Şimdi ise direkt olarak konsolun kendisiyle alakalı bir detay var. Biliyorsunuz PS5’in bünyesinde aşağıda gördüğünüz bir M.2 yuvası yer alıyor. İşte bu yuva önümüzdeki yaz aylarında aktif edilecek. Bunu bir yazılım güncellemesi ile yapacak Sony, bu sayede kişilerin standart M.2 SSD’ler ile konsolun depolama alanını artırmasına izin verecek. Burada yüksek ihtimalle her M.2 SSD kullanamayacak. Ancak artık PS5’in yerleşik SSD’si kadar güçlü SSD’ler bulunuyor ve firmanın bunlara aktif olarak destek vereceği düşünülüyor. Sony’nin kendi M.2 SSD’lerini ise satması beklenmiyor. Firmanın bu güncelleme ile konsolun fan hızını artıracağı da belirtiliyor.

PlayStation 5 için önemli bir eksik yakında kapanıyor

PlayStation 5, özel hazırlanan FAQ sayfası ile önemli bir detay daha kazandı. Buna göre konsol ileride VRR yani “variable refresh rate” özelliğine kavuşacak. Bu özelliğin şimdi olmaması oldukça garip çünkü konsol HDMI 2.1 desteğine sahip. HDMI 2.1’in de yerleşik olarak VRR desteği bulunuyor. Ancak buna rağmen şu an PS5’te VRR yer almıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xbox Series X, Series S ve One X konsollarda ise aktif olarak yer alan VRR, PS5’e bir yazılım güncellemesi ile gelecek ancak bunun tarihi henüz verilmiyor. Peki VRR ne işe yarıyor? VRR teknolojisi televizyonun yenileme hızını oyunun kare hızına bağlı olarak gerçek zamanlı ayarlayabiliyor. Bu sayede de oldukça akıcı bir oyun deneyimi elde edilebiliyor. VRR’dan yararlanmak için kaynak (PlayStation 5, Xbox Series X / S vb.) yanında televizyonun da HDMI 2.1 ile VRR desteği olması gerekiyor.

İlgili Video