reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation VR PlayStation 5

PlayStation 5 öncesinde CEO’dan karamsar VR açıklaması

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için PlayStation VR desteği sonrasında VR yani sanal gerçeklik ile ilgili önemli bir açıklama geldi.

Biliyorsunuz PlayStation 5 diskli sürümü Türkiye’de 8.299 TL‘den 19 Kasım tarihinde raflardaki yerini alıyor. Çok ama çok merak edilen yeni nesil konsol, dün netleştiği üzere PS4 serisi için çıkan VR yani sanal gerçeklik gözlüğü PlayStation VR‘a da destek veriyor. Ancak bunun için kişilerin bir adaptöre ihtiyacı bulunuyor. Sony bu adaptörü kullanıcılara ücretsiz olarak sağlayacağını aktarıyor. Şimdi ortaya çıktığı kadarıyla ise bu başlığa verilen destek şimdilik çok da önem arz etmiyor. Çünkü Sony Interactive Entertainment CEO Jim Ryan, VR yani sanal gerçeklik tarafının henüz “yeni nesile” geçmeyeceğini aktarıyor. Sony’nin VR’a inandığını aktaran yönetici, buna karşın VR’ın geleceği için daha zaman olduğunu aktarıyor. Bu açıdan firmanın yeni dönemi ancak olası adıyla PS6 ile başlatacağı görünüyor. Bunun için Sony’nin yeni bir başlık geliştirmesi ve yazılım temelini çok iyi kurması gerekiyor. Ancak bunun çok da kolay olmayacağı açık şekilde görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 oldukça güçlü bir konsol olarak yolda

Tekrardan hatırlamak adına yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu hemen hemen standart hale getiriyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray Tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. SS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi ise tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor.

Konsolun mutlaka içine de bakın: