reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5 PS5

PlayStation 5 ile ilginç şekilde Etherium madenciliği yapıldı

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için beklenmedik bir haber gündeme geldi. Konsol ile bir şekilde kripto madenciliği yapıldı.

Advertisement

Bulmanın halen çok zor olduğu PlayStation 5, iddia edildiği kadarıyla kripto madenciliği (Spesifik olarak Etherium) sürecinde 98,76 MH/s hash yapabiliyor ve bunu yaparken 211W güç tüketimi gösteriyor. Çin’den gelen bilgilere göre AMD’nin RX 5700 XT ekran kartı ile 50 MH/s hash değerine ulaşabiliyor. Bu kart ile konsolun grafik gücü kağıt üzerinde benzer ancak Etherium çıkarma performansı arasında ciddi fark bulunuyor. Yeni nesil konsol gücünü hatırlamak adına AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulan sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, elbette kripto madenciliği için çok da uygun bir seçenek değil. Evet konsol ciddi bir hash değeri sunuyor ancak günümüzde Etherium için çok daha güçlü donanımlar ile madencilik yapanlar bulunuyor. Etherium için son dönemde özellikle Nvidia’nın RTX 30 serisi ekran kartları kullanıyor. Bu ekran kartları PS5’tekinden çok daha yüksek performans sunuyor.

PlayStation 5 için kısa süre önce güzel bir haber verildi

PlayStation 5 en son yeni bir VR başlığın duyurusu ile gündeme gelmişti. Şimdi ise direkt olarak konsolun kendisiyle alakalı bir detay var. Biliyorsunuz PS5’in bünyesinde aşağıda gördüğünüz bir M.2 yuvası yer alıyor. İşte bu yuva önümüzdeki yaz aylarında aktif edilecek. Bunu bir yazılım güncellemesi ile yapacak Sony, bu sayede kişilerin standart M.2 SSD’ler ile konsolun depolama alanını artırmasına izin verecek.

[haber id=”680

Burada yüksek ihtimalle her M.2 SSD kullanamayacak. Ancak artık PS5’in yerleşik SSD’si kadar güçlü SSD’ler bulunuyor ve firmanın bunlara aktif olarak destek vereceği düşünülüyor. Sony’nin kendi M.2 SSD’lerini ise satması beklenmiyor. Firmanın bu güncelleme ile konsolun fan hızını artıracağı da belirtiliyor.

İlgili Video