reklamı kapat

POPÜLER

Eski Tesla CEO’sunun ortaklığıyla 1.000 beygirlik rekabet hazırlığı: SF Motors SF5 ve SF7

New York Otomobil Fuarı’nda gelecek için önemli bir tanıtımla karşımıza çıkan SF Motors, önümüzdeki yıldan itibaren sağlam adımlarla asfaltta olacak.

İkinci günü içerisinde olduğumuz New York Otomobil Fuarı‘nda merakla beklediğimiz ve Türkiye’yi de yakından ilgilendiren önemli modellerin hepsiyle tanıştık. Toyota, Subaru ve Mercedes gibi küresel üreticilerin yanı sıra hemen her organizasyonda olduğu gibi, girişim aşamasındaki markalar da katılımcılar arasındaydı. Bahsetmekte olduğumuz bu katılımcılar arasından öne çıkanı ise Çin merkezli SF Motors oldu. Tamamen elektrik tabanlı model üretme parolasıyla kurulanlar arasındaki yerini alan marka, SF5 ve SF7 adındaki iki SUV modelinin gösterimini gerçekleştirdi. Seri üretim ve teslimat sürecine 2019 itibarıyla geçmeyi planlayan ekibin paylaştığı ilk teknik veriler ise doğrusunu söylemek gerekirse halihazırdaki markalara gerçek bir tehdit oluşturacak nitelikte.

500 kilometreye yaklaşan menzil

Üretim ve satış sürecinin ilk ayağını SF5 üzerinden oluşturmayı planlayan SF Motors her iki modeli de aynı platform üzerine inşa edecek. Araçlarında kullanacağı motor ve bataryaları kendi içerisinde üreteceğini öğrendiğimiz şirketin kullanıcıların karşısına iki, üç ve dört motorlu versiyonlarla çıkma planı bulunuyor. En üst versiyonda 1.000 beygirlik güç değeriyle asfalta inecek olan bu modellerin 0’dan 100′ hızlanma süresi 3 saniyenin altında iken tek seferde kat edilebilecek menzil değeri için yaklaşık 500 kilometre telaffuz ediliyor. Yarı otonom sürüş teknolojisine de sahip olan modellerin başlangıç fiyatı olarak ise 50.000 doların altında konumlanması bekleniyor. SF Motors’un yönetici kadrosunda yer alan ve Elon Musk ile yaşadığı problemlerin ardından ortak kurucusu olduğu Tesla’dan ayrılan Martin Eberhard‘ın ne gibi etkilerle piyasaya yön vereceği de ayrıca merak edilen cevaplardan birisi olacak. İlk adımda Amerika ve Çin’de modellerini satışa sunmayı planlayan markanın gelen tepkilere göre diğer pazarlara da açılması bekleniyor.