reklamı kapat

POPÜLER

General Motors GM Cruise AV
General Motors GM Cruise AV
General Motors GM Cruise AV
General Motors GM Cruise AV

Sürücüsüz otomobillerin gerçeğe dönüşmesi için dev yatırım

Amerika Birleşik Devletleri merkezli dünyanın en büyük otomobil şirketlerinden General Motors, biliyorsunuz uzun süredir direksiyonu ve pedalları olmayan ilk otomobil modeli için çalışmalar yapıyor. İşte bu aracın gerçeğe dönüşmesi için önemli bir gelişme daha karşımızda bulunuyor.

General Motors tarafından geliştirilen Cruise AVdaha önce gördüğümüz hiçbir otomobile benzemiyor. Tamamen sürücüsüz çalışması için tasarlanan ve bu yüzden direksiyonu ve pedalları bulunmayan otomobil, bu konuda bir ilke imza atıyor. Gelecek sürücüsüz taksi sistemleri için çok önemli olan bu aracın üretimi içinse GM kesenin ağzını açıyor. 2019 yılında başlayacak seri üretim için tam 100 milyon dolarlık yatırım yapılıyor. Bu parayla iki üretim tesisini güncelleyeceği söylenen firma, geleceği önümüzdeki yıl gerçek kılan ilk firma olacak gibi görünüyor. Aracın satışına da 2019’da başlamak isteyen GM, Cruise AV‘den şimdiye kadar 200 adet üretmiş. Ancak bunların test versiyonları olduğu belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

General Motors yeni alanın öncüsü olmaya kararlı

Sürücüsüz otomobil modellerine çok büyük önem veren ve gördüğünüz gibi büyük yatırım yapan şirket, yeni gelecekte öncü olmak istiyor. Bunu yapabilecek teknolojiler de elinde olan GM, Cruise AV‘yi uzun süredir gerçek yol şartlarında da test ediyor. Bu alanda çalışan bir diğer büyük isim Ford ise direksiyonu ve pedalları olmayan ilk otomobil modeli için 2021 yılına işaret ediyor. 

Video