reklamı kapat

POPÜLER

Cruise AV General Motors

Direksiyonu ve pedalları olmayan otomobiller için tarih belli oldu [Video]

Amerika Birleşik Devletleri merkezli dünyanın en büyük otomobil şirketlerinden General Motors, direksiyonu ve pedalları olmayan ilk otomobil modeli için tarih verdi. Artık çok az kalan bu geleceğe hazır  mıyız?

Günümüzde “sürücüsüz çalışıyor” denilen tüm otomobil sistemlerinde manuel kontrol yer alıyor. Yani kişiler istedikleri zaman bu otomobilleri alıştığımız şekilde sürebiliyor. Ancak General Motors bunu kaldırma konusunda kararlı konuşuyor. Kısa süre önce bir açıklama yapan şirket, direksiyonu ve pedalları olmayan ilk otomobil modelinin 2019’da seri üretime gireceğini belirtiyor. Bu aracın da aşağıda videosunu görebileceğiniz Cruise AV modeli olacağı açıklanıyor. Sadece kendi başına gitmesi için tasarlanan ve alıştığımız için iç tasarımı çok garip görünen araç, bünyesinde gelişmiş sensörler taşıyor. Cruise AV özellikle uygulama tabanlı taksi şirketleri için büyük önem arz ediyor. Bu konuda büyük çalışmalar yapan şirketler, taksi ulaşımında insan sürücüleri devreden çıkarmak istiyor. Bunun için de önümüzde sadece 1 yıl kalmış görünüyor. Bu alanda çalışan bir diğer büyük isim Ford ise direksiyonu ve pedalları olmayan ilk otomobil modeli için 2021 yılına işaret ediyor. Yani GM sürece oldukça erken adım atacak gibi duruyor.

General Motors yeni alanın öncüsü olacak

Sürücüsüz otomobil modellerine çok büyük önem veren ve yatırım yapan şirket, yeni gelecekte öncü olmak istiyor. Bunu yapabilecek teknolojiler de elinde olan GM, Cruise AV‘yi uzun süredir gerçek yol şartlarında da test ediyor.

Video