reklamı kapat

POPÜLER

Sürücüsüz otomobillere ulaşmaya az kaldı

Günümüzde sürücüsüz araba fikri hala biraz uzak gelse de geleceğin teknolojisi sayesinde, kendi kendine gidebilen otomobillere sandığımızdan daha çabuk alışacağız anlaşılan. Gerek birçok otomobil devinin bu yönde yaptığı atılımlar gerek sürücülerin artan talepleri, sürücüsüz otomobillerin önünü iyice açmış durumda. Konuyla ilgili yapılan anketler de insanların bu teknolojiyi kolayca benimseyeceğini gösteriyor.

Araç sigortalama web sitesi Insurance.com’un 2 bin ehliyet sahibiyle yaptığı ankete göre, Amerikalıların yüzde 75’i sürücüsüz otomobil satın alabileceğini belirtti. Web sitesinin, “Sürücüsüz otomobiller diğer araçlara göre daha düşük sigorta masraflarına sahip olsa düşünceniz ne olur?” sorusuna ise yüzde 86’lık kesim olumlu yanıt verdi.

2014-08-01_10-37-59
Hatırlayacağınız üzere Google, Mayıs ayında kendi kendine gidebilen arabasını tanıtmıştı. Direksiyonu ve pedalları olmayan Google otomobillerin, en geç 2020’ye kadar trafiğe çıkacağı öngörülüyor. Öte yandan Nissan, Toyota, Ford ve Volvo gibi dev üreticilerin de sürücüsüz otomobil prototipi üzerinde çalıştığı biliniyor.

Amerikalılar sürücüsüz otomobillere genel olarak sıcak bakmalarına rağmen, yine de söz konusu teknolojiye tam anlamıyla güvenmediklerini söylüyorlar. Ankete katılanların yüzde 76’sı, çocuklarını okula göndermek için sürücüsüz bir otomobile emanet etmeyeceklerini  belirtti. Katılımcaların yüzde 61’i de bu araçların, insanlar kadar doğru karar verme kabiliyetine sahip olmadığını düşünüyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Sürücüsüz otomobillere ulaşmaya az kaldı” için 2 cevap

  1. enkin dedi ki:

    İçin de yazılım olan herşeyi hack’lemeye meraklı insanoğlu bunuda hack’leyip sistemi kendi yararlarına kullanırlarsa düşünemiyorum sonucu koltuğundan kalkmadan bilgisayarlarının başında arabamızı çalabilirler belkide

  2. Aladdin Keykubat dedi ki:

    Fikir tasarıda güzel ancak şahsen can güvenliğimi asla bir makineye emanet etmem. Sebebi ise çok açık: bugün üretilen hızlı trenler tam otomatik (makinist gerektirmeyen) teknolojiyle üretiliyor ancak makinenin alabileceği yanlış hatalara karşın denetlemesi ve gerekirse müdahele etmesi için bir makinist bulunuyor. Eğer ki kendi kendine giden araçlarda da aynı şekilde “acil müdahele” için direksiyon, gaz pedalı ve fren olmaması durumunda çok da güvenilir olduğunu kimse söyleyemez.