reklamı kapat

POPÜLER

Ford’un adım adım sürücüsüz otomobil planları [Video]

22 Kasım 2016

Ford, tamamen sürücüsüz otomobillere geçiş sürecinde son adımlardan biri olarak nitelendirdiği yeni sistemini ve planlarını gün yüzüne çıkardı.

Gelişen teknolojiye ve elektronik sistemlere paralel olarak sırasıyla bütün otomobil üreticileri sürücüsüz otomobil üretim sürecine dahil oluyor. Sürücüsüz otomobillere geçiş sürecinde günümüzde karşımıza çıkan, sürücüye yardımcı elektronik sistemler gelecekte karşımıza bütünsel olarak çıkacak sistemin yeteneklerinin ilk ipuçlarını veriyor. Ford’da sürücüsüz otomobil üretiminde önümüzdeki 5 yıl içerisinde ilk resmi adımı atacak otomobil üreticileri arasında yer alıyor.
fordsystem2

Günümüzde sunduğu teknolojilerle birçok üretici gibi Ford’da yarı otonom sürüşü modellerinde opsiyon olarak sunuyor. Aktif Park Asistanı, Şerit Takip ve Uyarı Sistemi gibi sistemler günümüzde Adaptif Cruise Kontrol ile birlikte otonom sürüşün ilk adımları olarak karşımıza çıkıyor. Ford, bu geçiş sürecinde bizi adım adım tamamen sürücüsüz otomobillere götüren yeni özelliklerden biri üzerinde çalıştığını açıkladı. Otomatik fren sisteminin yanı sıra Ford’un “Evasive Steering Assist” adını verdiği yeni sistem, araç dahilinde yer verilen radar ve kameralarla ani durumlarda direksiyona müdahale edip muhtemel çarpışmaların önüne geçiyor. Marka yetkilileri, önümüzdeki süreçte opsiyon olarak sunulacak bu teknolojileri tamamen sürücüsüz sistemlere geçişin son adımları olarak nitelendiriyor. Ford, 2021 yılında tamamen sürücüsüz ilk otomobilini kullanıcılarla buluşturmayı planlıyor.

VİDEO

YORUMLAR