reklamı kapat

POPÜLER

Almanya sürücüsüz otomobil

Almanya, sürücüsüz otomobil konusunda önemli bir karar alıyor

Dünyanın en büyük otomobil firmalarına sahip Almanya, sürücüsüz otomobil konusunda da önemli bir plan içerisinde bulunuyor.

Almanya, otomobil konusunda birçok alan özelinde öncü ülkeler arasında yer alıyor. Hız limitinin olmadığı otobanlarını bilmeyenin olmadığı ülke, şimdi bir gelecek hazırlığı içerisinde yer alıyor. Ortaya çıktığı kadarıyla ülke sürücüsüz araçların trafiğe çıktığı ilk ülke olmak için düğmeye basmış durumda. DW Türkçe’de yer alan habere göre otonom yani sürücüsüz araçlarla ilgili yasa tasarısı kabinenin gündeminde. Konu hakkında bir açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer, bu gelişmeyi memnuniyetle karşılayarak gelişmeyi Almanya‘yı dünyada “sürücüsüz araçları laboratuvarlardan yollara çıkaran ilk ülke” olma hedefine yaklaştıran “kararlı bir adım” olarak niteledi. Yeni yasal düzenleme ile otonom araçların oldukça karmaşık trafikte dahi bağımsız hareket edebilmeleri öngörülüyor ve bunun için hedef yıl 2022 olarak belirlenmiş durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Almanya tarafının öncü olmak istediği sürücüsüz otomobil modelleri gelecekte çok olağan karşılanacak

Bu konuda öncü isim ise bildiğiniz üzere Tesla. Firmanın elektrikli Model ailesi uzun zamandır üst seviye otonom sistemlerine sahip. Bu arada alanda Alman otomobil üreticileri yanında Apple gibi teknoloji firmaları da çalışıyor. Apple’ın sürücüsüz otomobil sistemi ABD merkezli olarak milyonlarca kilometre yol yapmış ve veri toplamış durumda. Bu alana her otomobil üreticisi adım atıyor ve gelecekte gerçek anlamda otomobillerde sürücüye ihtiyaç kalmayacak gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Zorlu şartlara özel elektrikli motosiklet ile tanışın