reklamı kapat

POPÜLER

Apple’ın sürücüsüz otomobili hareket halinde görüntülendi [Video]

Apple’ın sürücüsüz otomobil üzerindeki çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Geçen haftalarda Apple’ın sürücüsüz otomobilinin yoldayken çekilen görsellerini sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise otomobil hareket halindeyken çekilen bir video internete sızdı.

Yine Lexus RX450h SUV aracın göründüğü videoda Apple’ın test aracı otobanda yol alıyor. Palo Alto’da çekildiği belirtilen görüntüde Apple’ın sürücüsüz otomobil çalışmalarını az da olsa görme şansı yakalıyoruz. Özelleştirilmiş bu Lexus modelinde çevredeki nesneleri algılayabilmek adına birçok sensör bulunuyor. Ayrıca diğer otomobillerin yerini algılamak için otomobilde radar sistemine de yer veriliyor. Yollarda sürücüsüz otomobil testi için gerekli izinleri 14 Nisan tarihinde alan ve hiç vakit kaybetmeden aracını yollara çıkaran Apple, testi gerçekleştirmek için SUV içerisinde sürücüsüz otomobil konusunda uzman 6 kişilik bir kadro bulunduruyor.

Uzun yıllardır sürücüsüz otomobil geliştirme planları yapsa da zaman içerisinde planlarında birçok değişikliğe giden Apple, nihayet belirlediği hedefe doğru emin adımlarla yaklaşıyor. İlk başta kendi otomobilini geliştireceği söylenen ancak daha sonrasında gelişmiş bir sürücüsüz otomobil yazılımı hazırladığı belirtilen Apple’ın otomotiv devleriyle temas halinde olduğu ifade ediliyor. Cupertinolu teknoloji devi 2017’nin sonlarında sürücüsüz otomobil teknolojileri konusunda önemli bir aşama kaydetmiş olmayı hedefliyor. Apple’ın sürücüsüz otomobil testinin nasıl yapıldığıyla ilgili kısa videoya haberin görselinden ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR