reklamı kapat

POPÜLER

Apple sürücüsüz otomobil

Apple’ın sürücüsüz otomobilinin ilk kazası

Apple, çok göze batmadan devam ettiği sürücüsüz otomobil testlerindeki ilk kazasını yaşadı. Nissan Leaf, Apple’ın otomobiline arkadan çarptı.

Sürücüsüz otomobil testlerine devam eden Apple, mart ayında 18 adet Lexus RX450h SUV modelini daha testlerine dahil etmişti. O Lexus RX450h modellerinden biri ise firmanın sürücüsüz testlerindeki ilk kazasını yaşadı. Kaliforniya Motorlu Araçlar Bölümü tarafından yayınlanan kaza raporuna göre sensörlerle doldurulmuş olan araca, Nissan Leaf model bir başka araç arkadan çarptı. Kaza sırasında Apple’ın sürücüsüz otomobilinin saatte 1,6 km hızla gittiği, Nissan Leaf’in ise 24,14 km/s hızla çarptığı belirtiliyor. Her iki aracın da kaza sonrası hasar aldığı ancak sürücülerin yaralanmadığı raporda belirtiliyor. Yayınlanan kaza raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sürücüsüz araçlara genellikle arkadan çarpılıyor

Söz konusu hata Apple’ın sürücüsüz otomobil çalışmalarında başarısız olduğu anlamına gelmiyor elbette. Ancak sürücüsüz araçlara arkadan çarpma haberleri sık sık basına yansıyor. 2017 tarihli Consumer Affair raporuna göre, sürücüsüz araçların karıştığı kazaların büyük çoğunluğu onlara arkadan çarpan bir araç ve insan bir sürücü içeriyor.

Apple’ın bu alandaki çalışmaları ise devam ediyor. Ocak ayında 27, mart ayında ise 18 aracı daha testlerine dahil eden firmanın aynı zamanda Volkswagen ile de bir anlaşması bulunuyor. Şimdilik sürücüsüz araç projesiyle ilgili pek açıklama yapmayan iPhone üreticisinin aracını ne zaman tanıtıma hazır hale getireceği ise merak ediliyor.